Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Emilian Barbu a ajuns șef la Poliția Locală Țăndărei

Nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se reciclează

Emilian Barbu a ajuns șef la Poliția Locală Țăndărei

Conform principiului enunțat de celebrul chimist francez Antoine-Laurent Lavoisier, în natură «nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă». Iar în administrație și politică «se reciclează». Așa se face că domnul Emilian Barbu, ex-subprefect al județului Ialomița a ajuns șeful Poliției Locale Țăndărei. Da, știm! Știrea e veche de două luni... Ne cerem scuze, domnul Barbu a zburat întotdeauna la joasă înălțime, dereglând permanent radarul redacției. În plus, noi nu asupra involuției carierei domnului Barbu vrem să atragem atenția. Ba, dimpotrivă, deplângem faptul că acesta, fost șef al Serviciului Juridic din cadrul Primăriei Slobozia și subprefect al PMP prin 2019-2020, a ajuns... [citește_tot_articolul]

15 August 2022, 11:10 (30250 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» 2022  a plecat la Pitești

Festivalul de la Amara, la a 54-a ediție

«Trofeul Tinereții» 2022 a plecat la Pitești

Luana Toader, o tânără de numai 17 ani din Pitești, este câștigătoarea Festivalului «Trofeul Tinereții», ediția 2022. «Nu pot să cred!» a strigat tânăra în timp ce își primea premiul. Distincția i-a fost înmânată de decanul de vârstă al juriului, compozitorul Horia Moculescu, prezent pe scena Festivalului timp de 50 de ediții.

«Voi investi premiul în cariera mea!»
Duminică, 14 august a.c., Festivalul «Trofeul Tinereții» și-a anunțat câștigătorii. Marele premiu a fost obținut de Luana Toader, o tânără de 17 ani din Pitești, județul Argeș. Elevă în clasa a XI-a la un prestigios... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 23:00 (8963 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

13 agresori, consiliați în cadrul Centrului DGASPC Ialomița

13 agresori, consiliați în cadrul Centrului DGASPC Ialomița

De un an, Ialomița beneficiază de un centru destinat consilierii agresorilor care comit fapte de violență domestică. Instituția se află în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar în cele 12 luni scurse de la înființare sa a oferit consiliere unui număr de 13 persoane. Centrul a fost creat cu ajutorul fondurilor oferite de Meca­nismul Norvegian prin Programul de Finanțare al Justiției.

Sprijin psihologic, social și juridic Centrul de Consiliere pentru Agresori Slobozia a fost înființat în mai 2021, în baza unei hotărâri a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 12:20 (7731 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

De la «Puturoasa» la Giurgeni

De la «Puturoasa» la Giurgeni

De mai bine de 10 ani, «Puturoasa» a devenit o destinație care riva­lizează Băile Herculane. Pare o exagerare, dar nu e. Aici, în plină câmpie a Bărăganului, la 2 kilometri de Hârșova, o comunitate pestriță adunată de la Vaslui la Medgidia, gospodărește prin forțe proprii două bazine de ape mezotermale sulfuroase care fac minuni pentru sănătate. Paradoxal, la vreo 15 kilometri distanță, peste drum de Orașul de Floci, un izvor de apă mezotermală sulfuroasă se irosește în glodul miriștii de mai bine de 50 de ani.

La «Puturoasa», birjar! «Puturoasa» e la vreo 2 kilometri de Hârșova, ascunsă... [citește_tot_articolul]

13 August 2022, 13:10 (13587 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

Decizie a Tribunalului Ialomița

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

La sfârșitul săptămânii precedente, Tribu­na­lul Ialomița a dispus condamnarea la 3 ani cu suspendare sub supraveghere a lui Sandu Palantin. Acuzat de fapte de corupție, acesta a fost cercetat penal și pentru «acces ilegal la un sistem informatic». Anchetat de către Direcția Națională Anticorupție, Sandu Palantin a recunoscut în fața procu­rorilor faptul că a luat mită de la mai mulți posesori de mașini astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să aștepte perioade lungi de timp pentru a-și înmatricula autovehiculele.

Sentința nu este definitivă În aprilie 2020, Direcția Națională ... [citește_tot_articolul]

12 August 2022, 12:40 (12433 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se pregătește pentru a 54-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții»

Amara se pregătește pentru a 54-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții»

În perioada 13-14 august 2022, Grădina de Vară Amara va găzdui a 54-a ediție a Festivalului concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții». Evenimentul va debuta sâmbătă, 13 august 2022, de la orele 18,30. Printre cei 12 concurenți se numără și doi ialomițeni, respectiv Eleonora Filipoiu și Iulia Miruna Napu. În cadrul celor două seri de spectacol vor concerta Delia, Mario Fresh și trupa Taxi.

Un eveniment de 500000 de lei
Administrația locală din Amara este pregătită pentru a susține logistic desfășurarea celui mai longeviv festival... [citește_tot_articolul]

11 August 2022, 17:30 (3522 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia

A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia

Administrația Soare a retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia un proiect de hotărâre care ar fi permis asfaltarea a 4 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a nemulțumit grupul consilierilor PSD din cadrul Consiliului Local. Consilierul local PSD Alexandru Potor a declarat public că retragerea proiectului de hotărâre reprezintă «o eroare administrativă». În replică, primarul Sloboziei, Dragoș Soare a susținut că acuzațiile reprezintă «un populism ieftin». Schimbul de replici dintre cei doi ar putea marca debutul unui război politico-administrativ pentru controlarea investițiilor edilitare din Slobozia din perspectiva Alegerilor Locale din 2024.
... [citește_tot_articolul]

11 August 2022, 13:20 (7052 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Scandal la DSP Ialomița: Directorul Marinela Radu a bătut-o pe Denisa Ioniță, directorul economic!

Scandal la DSP Ialomița: Directorul Marinela Radu a bătut-o pe Denisa Ioniță, directorul economic!

UPDATE: Marinela Radu ar fi fost agresată de Denisa Ioniță!

Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică, Marinela Radu ar fi lovit-o pe Denisa Ioniță, directorul economic al instituției. Incidentul s-ar fi petrecut miercuri, 10 august a.c., într-unul dintre birourile DSP Ialomița. Funcționarii instituției susțin că între cele două exista un conflict deschis de mai mult timp. Ambele directoare au fost audiate de către polițiști...

Anchetă în curs Principalul motiv pentru care șefele DSP Ialomița s-ar fi luat la bătaie ar fi o serie de documente care ar fi trebuit semnate. Revoltată de faptul că directorul economic Denisa Ioniță refuză... [citește_tot_articolul]

10 August 2022, 15:40 (55165 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Suspiciuni de fraudă cu subvenții pentru agricultură, anchetate de Poliția ialomițeană

Suspiciuni de fraudă cu subvenții pentru agricultură, anchetate de Poliția ialomițeană

Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal ce vizează o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Surse judiciare susțin faptul că este vorba despre încasarea ilegală a subvențiilor acordate pentru sectorul agricol de către 5 societăți de profil de pe raza județului Ialomița. Se pare că în documentele pe care admi­nistratorii respectivelor societăți le-au depus la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură au apărut mai multe neconcordanțe în ceea ce privește suprafețele pe care le-au declarat și în baza cărora au primit ajutoarele financiare. Verificările sunt în... [citește_tot_articolul]

10 August 2022, 12:40 (15128 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația de Pompieri Fetești așteaptă construcția unui sediu nou

De 5 ani

Stația de Pompieri Fetești așteaptă construcția unui sediu nou

Guvernul României a solicitat Consiliului Local Fetești adoptarea unei hotărâri prin care o suprafață de teren de 6000 mp, aflată în domeniul public al municipiului Fetești, să treacă în domeniul public al statului. Respectiva suprafață va fi utilizată pentru construcția unui sediu destinat Stației de Pompieri Fetești. Din 2014, pompierii din Fetești își desfășoară activitatea în clădirile provizorii pe care le-au folosit inginerii care au lucrat la realizarea Autostrăzii Soarelui. Un demers similar a fost inițiat și în anul 2017, însă reprezentanții Stației de Pompieri Fetești, structură a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, au pierdut dreptul de... [citește_tot_articolul]

9 August 2022, 15:10 (12814 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Administrația publică din Amara solicită preluarea celor două tabere de copii din cadrul stațiunii. La acest moment Tabăra «Căsuțe» se află într-o stare avansată de degradare, iar Tabăra «Pavilioane» și-a redus activitatea la minim. Cele două tabere aparțin Ministerului Tineretului și Sportului și sunt gestionate prin intermediul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița.

Nici cal, nici măgar
De 16 ani, modernizarea Taberei «Căsuțe» din Amara este blocată din cauza unui litigiu în care este implicată administrația locală. Obiectul litigiului îl reprezintă o suprafață... [citește_tot_articolul]

9 August 2022, 10:55 (7349 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Grădina de Vară a fost inaugurată

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Duminică, 7 august a.c., la Amara, autoritățile locale au marcat festiv împlinirea a 100 de ani de la încoronarea Reginei Maria. Evenimentul, un spectacol de operetă, s-a desfășurat la Grădina de Vară de la Amara, recent reabilitată. Spectacolul a fost susținut de către mezzosoprana Lăcrămioara Crihană, alături de tenorul Andrei Petre, baritonul Nicholas Lupu și baritonul George Băicoianu. «Suntem bucuroși că putem oferi publicului un spectacol de ținută... Muțumim autorităților județene și sponsorilor pentru eforturile făcute!» a declarat după eveniment primarul Alin-Sorin Sandu.

Un spectacol fără cusur... [citește_tot_articolul]

8 August 2022, 14:25 (13086 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Investiții de 1,2 milioane de lei în toamna lui 2022

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Slobozia are nevoie urgent de extinderea rețelei de apă și canalizare. Un raport făcut public de către Urban SA confirmă faptul că «în Slobozia se mai află zone în care nu este acoperită furnizarea/prestarea serviciilor de apă și canalizare». Situația este explicabilă în contextul extinderii zonelor de locuit în ultimii 10 ani. Primăria Slobozia pro­mite investiții urgente estimate la 1 milion de lei. «Avem fonduri și în maximum 6 luni se vor realiza aceste investiții!» susține primarul Dragoș Soare.

Urban zice că vrea, știe și poate Extinderea zonelor imobiliare din Slobozia generează... [citește_tot_articolul]

8 August 2022, 11:20 (12843 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schelet uman de 2000 de ani, descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița

Schelet uman de 2000 de ani, descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița

Un schelet uman, de sex feminin, cu o vechime de 2000 de ani a fost descoperit de ar­heologii Muzeului Județean Ialomița. Săpăturile unde a fost identificat scheletul s-au desfă­șurat în situl arheologic Săveni-«La Movile». Specialiștii mu­zeului din Slobozia consideră faptul că scheletul făcea parte din elita comunită­ților geto-dace care locuiau în acea pe­rioadă în Câmpia Bărăganului.

Săveni-«La Movile», important sit arheologic din Ialomița Descoperirea arheologilor ialomițeni a fost realizată în urmă cu aproximativ o săptămână. Săpăturile s-au realizat în incinta sitului Săveni... [citește_tot_articolul]

7 August 2022, 12:25 (14159 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut în forță Debut în forță

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Minaur Baia Mare 3-0

Debut în forță

Unirea Slobozia și-a onorat statutul de favorită în confruntarea cu nou-promovata Minaur Baia Mare. Rareori au contat ofensiv ardelenii, plusul de experiență al echipei noastre spunându-și clar cuvântul. Antrenorul Costel Enache pare să fi reușit să-i integreze în angrenaj pe noii veniți, patru dintre aceștia fiind titulari, iar alți trei intrând pe parcurs. Vom avea, însă, vreme de concluzii și în etapele următoare, când dificultatea meciurilor va crește. Cu Minaur, Costel Enache a trimis în teren următorii jucători: Contra-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Coadă, Ekollo (Golda ’77)-Boțogan (Dorobanțu ’77), Afalna (Ciobanu ’86), Silaghi (Bolohan ’58)-Rus (Prejmerean ’58).

Teodosiu a deschis balul... [citește_tot_articolul]

6 August 2022, 17:40 (3967 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Legea Asociațiilor de Proprietari devine funcțională

Dezbatere publică marca USR la Slobozia

Legea Asociațiilor de Proprietari devine funcțională

Joi, 21 iulie 2022, la inițiativa deputatului USR Alin Apostol, membru al Comisiei de Administrație din Camera Deputaților, USR Ialomița a organizat la Slobozia o dezbatere publică privitoare la Legea 196 privind înființarea, organizarea și funcționarea Asociațiilor de Proprietari și administrarea condominiilor. Deputatul USR încearcă prin intermediul unui grup de lucru înființat în luna martie a anului 2021 să aducă modificări acestei legi, considerată unanim «stufoasă și disfuncțională». Întâlnirea de la Slobozia a permis identificarea problemelor cu care se confruntă Asociațiile de Proprietari din Slobozia și creionarea unor soluții reale de rezolvare a acestora.

O lege pentru o țară de proprietari... [citește_tot_articolul]

6 August 2022, 14:20 (13918 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Apele Române au autorizat 587 de puțuri forate

Oficial

Apele Române au autorizat 587 de puțuri forate

Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița, instituție aflată în coordonarea Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița, susține faptul că la nivelul jude­țului nostru există 587 de puțuri forate. Acestea au fost rea­lizate de către operatori privați pentru irigarea culturilor agricole sau cu scopul de a facilita alimentarea cu apă a populației. Mai mult decât atât, de la începutul anului 2022 și până în prezent, pentru autorizarea și exploatarea acestor puțuri forate Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița a încasat 635 mii de lei.

O procedură elaborată Utilizarea apelor subterane... [citește_tot_articolul]

5 August 2022, 15:20 (10504 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Împuternicit în urmă cu aproximativ 3 luni la conducerea Poliției Municipiului Slobozia, comisarul șef Constantin Tărău a intrat în atenția Biroului Control Intern al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Cercetarea a fost dispusă după ce reprezentanții Sindicatului Democratic al Polițiștilor l-au acuzat că nu respectă timpul liber și concediile polițiștilor care își desfășoară activitatea la Biroul de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia.

Verificări în curs
Pe pagina de internet a Sindicatului Democratic al Polițiștilor, una dintre formațiunile... [citește_tot_articolul]

5 August 2022, 11:10 (41170 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană vrea apă potabilă din Dunăre

20 kilometri de rețea

Administrația ialomițeană vrea apă potabilă din Dunăre

Administrația județeană susține ideea reabilitării rețelei de aducțiune a apei potabile din Dunăre. Investiția ar re­prezenta o alternativă la actualul sistem de captare a apei din frontul subteran, în con­dițiile extinderii operatorului regional Urban SA. «Este o posibilitate pe care o luăm în calcul. Deocamdată nu putem avansa o valoare certă pentru această investiție... Vorbim, evident, de o finanțare prin Programul Operațional de Dezvoltare Durabilă, de câteva zeci de milioane de lei...» declară administratorul public al județului, Alexandru Potor.

Alternativă pentru apa «potabilă» a Sloboziei... [citește_tot_articolul]

4 August 2022, 13:35 (15421 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA asigură salubrizarea subsolurilor inundate din Slobozia

Promisiune onorată

Urban SA asigură salubrizarea subsolurilor inundate din Slobozia

După 30 de ani de așteptare, Urban SA oferă servicii specializate de salubrizare pentru subso­lurile inundate din blocurile orașului. Lista de așteptare a ajuns la 200 de poziții, iar prioritate au proprietarii care pot asigura plata intervenției anticipat. «Valoarea serviciilor este fixă, indiferent de complexitatea intervenției. Este o decizie administrativă care permite oricărei Asociații de Proprietari să acceseze aceste servicii. Interesul nostru nu este să obținem profit, ci să limităm pierderile de apă la nivelul subsolurilor!» a declarat Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Serviciu funcțional în numai 4 luni... [citește_tot_articolul]

3 August 2022, 12:20 (16112 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Alcoolul la volan face victime

Patru participanți la trafic s-au ales cu dosare penale din partea polițiștilor ialomițeni. Toți au fost depistați sub influența alcoolului. Mai mult, șoferii cheflii au făcut și victime pe șosele...
...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 13:47
(4621 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: O mașină a luat foc pe șosea

Un incendiu produs la instalația electrică a unei autoutilitare a făcut ca mașina să se aprindă ca o torță. Deși focul a fost stins cu repeziciune, automobilul s-a făcut scrum. Incidentul s-a petrecut în ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 09:36
(5512 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comerciant ambulant amendat de polițiști

O patrulă de Ordine Publică a amendat cu 1000 de lei un bărbat, de 37 de ani, din București. Omul vindea produse nealimentare, fără documente. Bărbatul a fost depistat pe o stradă din Slobozia. În momentul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 07:38
(4890 vizualizări - 2 comentarii)


anunț

Vînd apartament
3 camere, Slobozia,

et. 3/4, termopan,
centrală termică proprie,
anvelopat,
apartamentul este construit după 1990,
zona Cuza-Vodă,
preț 45000 de euro,
negociabil.
Telefon
0723/699.100,
0723/699.102

8 Octombrie 2013, 08:06


Ion Roată: Tînăr de 26 de ani întins pe șosea, acroșat de un vehicul

Sîmbătă, 5 octombrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Ion Roată s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 10:25
(7354 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La 17 ani, prinsă șofînd

O tînără în vîrstă de 17 ani, din comuna Manasia, a fost depistată la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu. Atît pe numele acesteia, cît și pe numele tînărului de 26 de ani, care i-a ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 09:44
(7290 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Beat la volan

O patrulă de ordine publică a oprit pentru control în trafic, un autoturism, condus de un tînăr în vârstă de 31 de ani, din Căzănești. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 08:41
(5947 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 110000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 07:41
(5527 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 5000 de elevi, sancționați în anul școlar precedent

Un raport oficial al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate în evidență hibele din sistemul educațional județean. Potrivit documentului, în anul școlar precedent au fost sancționați 5401 de elevi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 16:26
(7665 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Festivalul Culinar «La Casa Tudorii», a III-a ediție

Festivalul-concurs culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la a treia ediție. Evenimentul se va desfășura sîmbătă, 12 octombrie 2013, la situl arheologic «Orașul de Floci» de la Giurgeni. Concursul culinar de ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 15:24
(10131 vizualizări - 8 comentarii)


Miloșești: Bătrînă de 90 de ani, înșelată de escroci

O bătrînă de 90 de ani din satul ialomițean Miloșești a fost înșelată de doi necunoscuți cu suma de 400 de lei. În cauză a fost întocmit un dosar penal de către polițiști... Cei doi necunoscuți au mers ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 14:23
(8798 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Titluri și autori la «Salonul Anual de Carte»

Primul eveniment organizat în cadrul Salonului Anual de Carte, ediția a XXII-a, debutează vineri, 4 octombrie a.c., la orele 11,00, la Slobozia. În cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia», iubitorii de lectură ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 11:13
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea delicvenței juvenile, o prioritate pentru polițiști

Cea de-a treia zi a campaniei «Săptămîna prevenirii criminalității» a fost dedicată exclusiv prevenirii delicvenței juvenile. Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni au mers în școli și le-au explicat ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 10:21
(4919 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 3 octombrie 2013, sînt disponibile 196 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 09:12
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe șoselele județului

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor de prevenire a producerii evenimentelor rutiere grave pe arterele de circulație din județ. În plasa polițiștilor au căzut peste 85 de contravenienți. ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 08:17
(6088 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Luni, 30 septembrie a.c., la nivel național s-a dat startul «Săptămînii prevenirii criminalității». Pentru a marca debutul acestei campanii, polițiștii ialomițeni au demarat mai multe acțiuni ce au vizat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 15:40
(7615 vizualizări - 1 comentariu)


Vremea rea a făcut ravagii în Ialomița

Atenționarea meteo cod Portocaliu de ploi a făcut ravagii și în județul Ialomița. Mai bine de 48 de ore în județ a plouat abundent, iar din cauza vremii nefavorabile s-au înregistrat o serie de evenimente ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 07:40
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


NOU

Complexul Laguna Blue
organizează
CURSURI ÎNOT PENTRU COPII
în fiecare zi de luni, orele 18,00
Pentru mai multe detalii
sunați la tel. 0374/900.261

1 Octombrie 2013, 17:44


Incendii la Amara și Bărcănești

Un foc deschis lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o magazie a unui cetățean din orașul Amara. Evenimentul a fost anunțat vineri, 27 septembrie 2013, în ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2013, 08:46
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Familia unei adolescente de 12 ani din Movilița încearcă cu disperare să-i dea de urmă fetei. Aceasta a plecat de acasă în ziua de 26 septembrie 2013 și nu a mai revenit pînă în prezent. Pe fir au intrat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 18:38
(7455 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu «sabia» în portbagaj

Un tînăr de 24 de ani, din Bărbulești, s-a ales cu dosar penal, după ce polițiștii au descoperit în mașina sa o armă albă, pe care o deținea ilegal. În urma unui control de rutină, oamenii legii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 14:33
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Cu ochii-n patru» după șoferii contravenienți

În cursul zilei de joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe toate arterele rutiere ale județului pentru a-i sancționa pe șoferii certați cu legea. În plasa oamenilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 12:32
(7884 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor

Municipiul Urziceni și comunele arondate acestuia au fost împînzite de polițiști în cursul zilei de 26 septembrie 2013. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a faptelor antisociale. Această ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 11:23
(7620 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: 200 de kilograme de carne congelată, confiscată de polițiști

În perioada 25-26 septembrie a.c., efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor și Serviciului Rutier au acționat sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 10:22
(6308 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Deținuții sprijină campania «Let’s Do It Romania»

Cea mai mare campanie de ecologizare demarată în România, «Let’s Do It Romania», este sprijinită și de persoanele private de libertate. 20 de deținuți vor ieși din celule pentru a curăța Slobozia de gunoaie ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 09:21
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Doi șarlatani au înșelat o bătrînă de 84 de ani

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, în vîrstă de 84 de ani, din comuna Bucu, a fost înșelată de două persoane necunoscute, cu suma de 200 de lei. Suspecții s-au prezentat la locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 11:27
(8185 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hramul Catedralei Episcopale

Marți, 1 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 08:25
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sinucidere în condiții misterioase...

Sinuciderea unui tînăr, de 24 de ani, în dimineața zilei de miercuri, 25 septembrie a.c., la Slobozia, ridică multe semne de întrebare. Vecinii, familia, dar și criminaliștii încearcă să determine motivul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2013, 15:26
(8259 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată cînd încerca să traverseze

Luni, 23 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 19:16
(6862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Cereri pentru subvențiile la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 septembrie-28 octombrie 2013, primește cererile de solicitare a plăților ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 17:13
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...