Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Crește numărul ialomițenilor care vor să se vaccineze anti-COVID-19

De la o zi la alta

Crește numărul ialomițenilor care vor să se vaccineze anti-COVID-19

Creșterea zilnică a cazurilor de COVID-19 i-a făcut pe ialomițeni să ia cu asalt centrele de vaccinare. În ultimele zile, numărul persoanelor care s-au imunizat s-a triplat susțin medicii de familie care coordonează activitatea Centrelor de Vaccinare. Mai mult, măsura carantinării nu este obligatorie în cazul persoanelor care s-au vaccinat, explică reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Vaccinarea, singura soluție În Ialomița, campania de vaccinare anti-COVID-19 a debutat pe data de 7 ianuarie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La două luni distanță, în... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2021, 11:10 (4979 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, 196 de focare de Pestă Porcină Africană: Peste 20 mii de porci din cadrul unei ferme din Căzănești vor fi uciși!

Ialomița, 196 de focare de Pestă Porcină Africană: Peste 20 mii de porci din cadrul unei ferme din Căzănești vor fi uciși!

Cel mai mare complex de porci din Ialomița, amplasat pe raza localității Căzănești, s-a transformat într-un focar de Pestă Porcină Africană. Marți, 28 septembrie a.c., au fost sacrificate primele animale. În total, peste 20 mii de porci vor fi uciși din cauza bolii. Măsura este una preventivă și este aplicată cu scopul de a preveni răspândirea virusului și în gospodăriile populației.

196 de focare de boală în Ialomița Ferma din Căzănești a înregistrat primele cazuri de Pestă Porcină Africană la sfârșitul săptămânii precedente. Comitetul Local pentru Combaterea Bolilor la animale a decis... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 21:10 (8875 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Ca la noi la nimenea

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Prefectura Ialomița a convocat, în 16 septembrie 2021, o comisie de constatare a inundațiilor. Comisia, formată din reprezentanți ai institu­țiilor județene cu atribuții în domeniu, a avut sarcina de a constata «inundațiile cauzate de infiltrațiile apei printr-un rambleu al unui canal de irigații» din... primăvara anului 2021! Subprefectul Tonița Manea susține că «aceasta este procedura legală în cazul unei astfel de sesizări».

Comisie de toamnă pentru inundații de primăvară Ca urmare a unei adrese transmise de Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița în 15 septembrie 2021, în ziua... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:10 (10216 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Era timpul pentru o victorie frumoasă

Handbal, Divizia A, CSM II București-CSM Unirea Slobozia 27-33 (14-15)

Era timpul pentru o victorie frumoasă

Tinerele din a doua echipă a celor de la CSM București ne-au chinuit rău sezonul trecut. Acum, la Slobozia au venit 10 jucătoare noi și, în ciuda absenței lui Naumenko, era normal ca echipa să arate că transferurile nu s-au făcut în van. Și așa a fost. Debutul jocului și, în general, prima repriză au stat sub semnul echilibrului. În partea secundă, elevele lui Constantin Frâncu s-au dezlănțuit. Cristiana Florea a dat glas întregii sale experiențe, jucând excelent atât în apărare cât și în atac. Oana Bucă a dovedit că are brațul pe care ne putem baza la 9 metri în acest sezon. Sara și Raluca au închis bine poarta, dar cele mai plăcute surprize au fost Anda Cloșcă și Livia Vlădescu, handbaliste... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 14:55 (3657 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Roata norocului ne ocolește

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 0-1

Roata norocului ne ocolește

După un început fulminant de sezon, care a dat multora visuri de mărire, Unirea Slobozia traversează o perioadă nefastă, cu 6 meciuri fără victorie. Am inclus aici și meciul de Cupă cu Poli Timișoara, rezolvat, culmea, de fostul nostru jucător, Octavian Ursu. Cu sibienii a fost un meci de la egal la egal, chiar dacă ei au un lot mai valoros nominal.

O fi fost ofsaid? Începutul jocului este destul de contondent, astfel încât îi obligă pe oaspeți să facă 3 schimbări în 26 de minute. Schimbările survenite, în mare parte, după accidentări neforțate, au adus un plus în jocul sibienilor.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 14:20 (9476 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul și Gheorghe Doja bat pasul pe loc

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul și Gheorghe Doja bat pasul pe loc

Echipele ialomițene angrenate în Liga a III-a nu se simt prea bine după scurgerea a 5 etape. Etapa a 5-a a confirmat că salvarea de la retro­gradare rămâne principalul obiectiv al ambelor, cu toate că cel puțin Recolta Gheorghe Doja a făcut ceva transferuri menite să o scoată din zona pe­riculoasă. Feteștiul a avut ghinionul să primească vizita echipei a doua a Farului Constanța, liderul la zi al seriei. Dobrogenii au tranșat soarta celor 3 puncte încă din prima repriză. Fiul lui Gică Popescu, Nicolas, a deschis scorul, fructificând o centrare dintr-o lovitură liberă. Apoi, spaniolul Josemi a marcat dintr-un penalty scos de Grameni. După cum observați, oaspeții au folosit câțiva jucători cu meciuri... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 13:45 (4001 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două medalii pentru Slobozia

Lupte libere pe plajă, Campionatul Mondial

Două medalii pentru Slobozia

În perioada 23-25 septembrie a.c., Constanța a găzduit Campionatul Mondial de lupte libere pe plajă. Naționala României s-a bazat, la categoriile cadeți și juniori, pe mai mulți sportivi de la CSM Unirea Slobozia. Iar aceștia nu au dezamăgit. În categoria cadeților, Marian Subțirică (70 kg) a obținut medalia de argint și titlul de Vicecampion Mondial. La fel de prețioasă a fost și performanța Nicoletei Băjan (50 kg). Valoroasa luptătoare a cucerit argintul mondial în concursul juniorilor. Iată că, după aurul european al lui Subțirică, palmaresul Secției Lupte a Unirii Slobozia se îmbogățește cu încă două medalii importante. «Sunt foarte fericit după rezultatele obținute de Marian și Nicoleta!... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 13:20 (2986 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Careu de medalii mondiale pentru Diana Gheorghe

Arte Marțiale

Careu de medalii mondiale pentru Diana Gheorghe

În perioada 23-26 septembrie 2021, orașul Cluj Napoca a găzduit Campionatul Mondial de Karate WUKF, competiție care a reunit sportivi din 40 de țări. Printre sportivii remarcați la acest eveniment s-a numărat și Diana Gheorghe, legitimată la CSM Unirea Slobozia, unde este antrenată de Liviu Sandu. Alături de Naționala României, Diana a obținut o medalie de argint și una de bronz în proba de Kumite. Și în proba de Kata Diana a obținut două medalii: argint în stilul ei favorit, SHOTOKAN și bronz la Kata Open. Pe lângă cele 4 medalii obținute de Diana, delegația slobozeană a fost plăcut surprinsă de locul 7 ocupat la Kumite cadeți de Ana Maria Matache.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 12:15 (3508 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Parchetul Urziceni, în atenția Inspecției Judiciare

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Scandalul străzilor nereparate din comuna Sfântu Gheorghe s-a mutat acum la Inspecția Judiciară. Secția pentru Procurori a instituției a dispus cercetarea disciplinară a prim-procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, Margareta Iancu. Aceasta este procurorul care a semnat clasarea cauzei ce a avut-o în primplan pe Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe. În 2016, Mădălin Teculescu, edilul localității, a sesizat organele judiciare locale din Urziceni cu o plângere prin care reclama posibile fapte de «abuz în serviciu» comise de Livia Gomes. Inspecția Judiciară susține că magistratul Margareta Iancu se face responsabil de întârzierea nejustificată a soluționării... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 11:10 (10280 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul AUR Adrian Costea «sugerează în interesul întregii națiuni»

Senatorul AUR Adrian Costea «sugerează în interesul întregii națiuni»

Din ciclul «inițiative de AUR», semnalăm azi o inițiativă inedită în contextul valului 4 al pandemiei de COVID-19 care bate la ușa județului de-au început să pârâie balamalele. Pe pagina de Facebook a senatorului AUR Adrian Costea, acesta informează cu celeritate electoratul că «sugerează» organizarea de către Primăria Fetești a unui târg săptămânal în Cartierul Fetești-Sat pentru ca producătorii locali să-și poată valorifica produsele agricole. Ideea nu e rea și o salutăm ca atare sugerându-i, la rându-ne, senatorului Adrian Costea să intervină legislativ pentru relaxarea reglementărilor care vizează funcționarea piețelor pentru producătorii agricoli. Ceea ce ne-a frapat însă este preambulul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 14:50 (5290 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

Cutia Pandorei a fost deschisă la Slobozia

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

La sfârșitul lunii august, Urban SA a anunțat oficial Asociațiile de Proprietari din Slobozia că nu va mai tolera două sisteme de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. La o lună și jumătate distanță, reprezentanții Asociației 31 din Slobozia contestă adresa Urban SA și cer «interpretarea corectă a legii». Directorul Urban SA, Adrian Stoicescu nuanțează public poziția societății. «Am fost înțeleși greșit... Noi nu impunem nimic! Scopul nostru este să recuperăm cele 7,9 milioane de lei care repre­zintă debitele acumulate de Aso­ciațiile de Proprietari!» a declarat Adrian Stoicescu.

#REZIST... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 11:05 (45519 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa Sărăcăceanu a fost translator în Al Doilea Război Mondial. A rămas prizonier la Stalingrad, în 1943. Și nimeni n-a mai știut de el până anul trecut, când Ambasada Rusiei a făcut publice numele a peste 20000 de soldați luați prizonieri în lagărele de concentrare. Atunci Tașa s-a întors acasă. Iar sâmbătă, 18 sep­tembrie 2021, familia Sărăcăceanu a chemat preotul să-i citească la mormânt, pentru liniștea sufletului lui Tașa Năstase, eroul tălmaci.

Tașa a ajuns acasă Unul dintre cavourile familiei Sărăcăceanu e în inima cimitirului din Bora, pe una din aleile vechi... Tot acolo, pe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2021, 13:20 (13774 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

portret administrativ

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

A avea grijă de comunitatea care te-a confirmat în funcție este o responsabilitate pe care foarte puțini primari și-o asumă. Dovada în acest sens o reprezintă eșecurile administrative întâlnite la tot pasul. Situația este însă alta în comuna Bucu. Vreme de 5 mandate, edilul Ion Drăgușin a reușit să transforme imaginea localității și să câștige respectul și încrederea cetățenilor pe care îi reprezintă. Astăzi, comuna Bucu este singura localitate din județ care are întreaga rețea de drumuri publice complet reabilitate și acces la Educație și servicii de Sănătate publică.

Un primar pentru oameni... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2021, 17:20 (10409 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD militează pentru testarea gratuită a românilor

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu îl acuză pe premierul Cîțu de «abuz de putere»

PSD militează pentru testarea gratuită a românilor

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu atrage atenția că im­punerea prezentării certificatului verde de vaccinat trebuie să fie aprobată de Parlament, și nu de către Guvern: «Tentativa Guvernului de a impune aplicarea certificatului verde prin Hotărâre de Guvern sau printr-o Ordonanță de Urgență reprezintă un abuz care va provoca haos și va aduce și mai multă neîncredere publică în vaccinare!».

Măsuri de prevenție, nu coerciție Președintele executiv al PSD Ialomița își nuanțează afirmațiile invocând principiul nediscriminării. «Creșterea accelerată a numărului de îmbolnăviri impune măsuri serioase... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2021, 12:50 (6097 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

Abandonată de familie

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

În fiecare an, în Ialomița, 20 de bătrâni din Ialomița sunt instituționa­lizați, la cerere sau prin intervenția serviciilor sociale, într-unul din centrele dedicate vârstnicilor. Cazurile sunt mereu aceleași... Este vorba despre bătrâni neputincioși pe care cei apropiați nu-i pot îngriji. Uitată de familie, bătrâna Smaranda Mandache, din satul Stejaru, cere autorităților internarea voluntară într-un azil. Lăsată în mizerie, femeia trăiește doar din mila vecinilor. Cazul său a intrat deja în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care analizează posibilitatea integrării bătrânei într-unul dintre centrele pe care le are în administrare.

Bătrânețe în suferință... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 16:40 (6069 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

De anul viitor

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea reînființa cea de-a doua linie de gardă a Secției Chirurgie. Demersul este pe cale să se concretizeze la începutul anului viitor. Așteptată de către medicii specialiști ai Secției, această inițiativă va ajuta la îmbunătățirea actului medical. A doua linie de gardă a Secției Chirurgie a fost desființată în 2018, printr-o dispoziție semnată de fostul manager Mariana Iancu.

Siguranța pacienților, pusă în pericol Invocând motive de ordin financiar, fostul mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Mariana Iancu, a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 10:55 (13405 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță public faptul că toate cele 93 de școli din județ au nevoie de directori și directori adjuncți, funcțiile de conducere fiind ocupate pe bază de «detașare în interesul învățământului». Până pe 26 septembrie a.c., conform deciziei Ministerului Educației, cei interesați se pot înscrie la concurs, folosind platforma informatică a Ministerului Educației. Potrivit calendarului, numirile noilor directori se vor semna pe data de 22 decembrie 2021.

Directorii de școli, așteptați la concurs
În urmă cu o săptămână, Inspectoraul Școlar Județean... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 16:20 (5908 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9772 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Un elev de 17 ani, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, nu a mai ajuns astăzi la școală. Tânărul și-a pus capăt zilelor la primele ore ale dimineții... Trupul neînsuflețit a fost descoperit de mama sa, în curte. Poliția din Călărași a deschis o anchetă, întrucât tânărul locuia cu familia în localitatea Drajna.

Cercetări în curs Vestea i-a șocat atât pe profesori, cât și pe colegii de clasă ai tânărului. Acesta era elev în clasa a XI-a la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia și avea rezultate deosebite la învățătură, mai ales la Informatică. În dimineața... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 15:40 (21353 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
335 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Școala Gimnazială Nr. 3 a împlinit 50 de ani

Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia, una dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din oraș, a împlinit astăzi 50 de ani de la înființare. Sărbătoarea a fost marcată printr-o serie de evenimente publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 21:10
(8092 vizualizări - 4 comentarii)


IPJ Ialomița: 200 de amenzi aplicate într-o singură zi

Miercuri, 6 iunie 2018, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni preventive pe raza județului. În urma activităților au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare de peste 46 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 20:25
(5666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan fără permise de conducere

Doi tineri de 21 și, respectiv, 28 de ani, din localitățile Grindu și Fetești, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic conducând fără a avea permise de conducere. ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 20:05
(7260 vizualizări - 2 comentarii)


Percheziții în satul Sintești. Opt persoane vor fi audiate

Polițiștii din Prahova au efectuat miercuri, 6 iunie 2018, 10 percheziții domiciliare în satul Sintești, localitate care aparține administrativ de comuna Borănești. Oamenii legii au în vizor opt suspecți ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2018, 13:23
(8068 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: O cisternă s-a răsturnat lângă șosea

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în zona localității Sinești, acolo unde o cisternă care transporta produse petroliere s-a răsturnat lângă șosea. Șoferul vehiculului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 22:22
(5772 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un bărbat din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce luni, 4 iunie 2018, a provocat un accident rutier pe raza orașului. Acesta s-a urcat beat la volan și a lovit o mașină care circula regulamentar ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 18:10
(5455 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 17:35
(5331 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 12:25
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 17:02
(6825 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 15:57
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 20:20
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 19:20
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:55
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități dedicate zilei de 1 Iunie

În apropierea Zilei Internaționale a Copilului, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, în parteneriat cu grădinițele «Pinocchio» și «Lumea Copiilor» din oraș au organizat o manifestare dedicată acestui ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:40
(5028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 22:42
(6342 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 20:10
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:35
(7040 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o campanie de informare cu scopul de a reduce numărul accidentelor de circulație în care sunt victime copiii. Oamenii legii au stat de vorbă cu preșcolarii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind pesticidele din legume

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat în primul trimestru al acestui an verificări privind cantitățile de pesticide din fructele și legumele aduse din import și ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:10
(4547 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri»

Un tânăr din Fetești a ajuns principalul suspect într-o amplă anchetă privind traficul și distribuția de droguri, instrumentată de procurorii DIICOT din Slobozia. Acesta a fost arestat în urmă cu o săptămână ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 11:05
(5342 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a lovit cumnata cu o toporișcă

O femeie a fost la un pas de moarte după ce cumnatul său, băut bine, a lovit-o de mai multe ori în cap cu o toporișcă. Bărbatul este recidivist  și  a fost arestat preventiv pentru 30 de zile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 14:30
(3873 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Copil de 10 ani, înecat în apele râului Ialomița

Reprezentanții ISU din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit pentru scoaterea la mal a unui copil de 10 ani, din Broșteni, înecat în râul Ialomița. Acesta plecase la scăldat împreună cu un prieten ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:25
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Sanitarii Pricepuți», la start

Reprezentanții Crucea Roșie Ialomița organizează o nouă ediție a concursului de prim ajutor dedicat elevilor, «Sanitarii pricepuți». Evenimentul adună la start elevi de gimnaziu și liceu din tot județul ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:20
(4214 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Încep înscrierile în instituțiile de învățământ ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o campanie de înscriere a candidaților interesați să ocupe un loc în cadrul școlilor de agenți și ofițeri pe care MAI le are la nivel național ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)


Căutat de autoritățile germane, prins la Ograda

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Ograda, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare, acesta fiind acuzat de comiterea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:25
(4504 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de artă plastică a artiștilor ialomițeni la Călărași

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Ialomița organizează vineri, 25 mai 2018, o expoziție dedicată Centenarului «Marii Uniri», în incinta Muzeului Municipal Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa
de e-mail
[email protected]
sau la sediul societății din Cosâmbești,
șos. Slobozia-Țăndărei, nr.154

Relații suplimentare se pot obține
și la tel. 0749/162.458

22 Mai 2018, 20:05


Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 11:05


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...