Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

Tot mai scump de la un mandat la altul, «obiectivul» necesită atenția DNA

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

În anul 2009, după 5 ani de conservare a unui dezastru, sala de spectacole de peste drum de Primăria Slobozia revine în atenția opiniei publice. În luna decembrie a anului amintit, plenul Consiliului Județean Ialomița decidea, la propunerea președintelui Silvian Ciupercă, aprobarea cheltuirii a 6,3 milioane de lei pentru finalizarea investiției. La aproape trei ani de la acel moment, execuția lucrărilor înaintează cu pași de melc, valoarea acestora crește în fiecare an,  iar obiectivul este păzit mai ceva decît cele militare!

De 10 ori mai scump în 10 ani
La mijlocul anilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:38 (11802 vizualizări - 15 comentarii)

ANCHETĂ

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărând pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Ștefan, file de roman

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărînd pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Subiectul terenurilor din Balta Ialomiței, ale fostelor IAS-uri Stelnica, Bordușani, Vlădeni, Făcăeni suscită în continuare un real interes din partea cititorilor noștri. Cu atît mai mult cu cît, cel puțin în ceea ce privește terenurile agricole ale fostului IAS Stelnica, Ștefan Poienaru-Agrofam, Vitifam, etc, este direct implicat. Și cum știm că atunci cînd vorbim de Poienaru în general discutăm despre evaziune, inginerii agrico-economice și implicații politice e de la sine înțeles că abordăm astfel de teme.
În urmă cu ceva timp, vă promiteam o revenire asupra subiectului Ștefan Poienaru. În deschiderea a ceea ce va urma, vă prezentăm o relație deosebită a milionarului (în euro sau dolari... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 17:08 (20571 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agenția Domeniilor Statului favorizează Vitifam...
Cazul ADS-Agrofam a cimentat relația deosebită a lui Ștefan Poienaru, milionarul (în euro sau dolari?), și angajați ai statului, respectiv ai Agenției Domeniilor Statului. A fost momentul cînd funcționarii ADS au demonstrat că este posibil să te joci cu bunurile statului, erijîndu-se în judecători și schimbînd legi după bunul plac. Ceea ce va urma însă va constitui, probabil, un capitol de seamă în analele ilegalităților comise de slujbașii Agenției...
Să demarăm dezvăluirile. Poienaru-Vitifam a început (re)tatonările cu Agenția Domeniilor Statului pe la sfîrșitul anului 2010, cînd firma sa a inițiat o serie de sesizări... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 10:16 (23568 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

În numărul trecut al ziarului nostru vă arătam cum unul dintre milionarii (în euro sau dolari?) ai Ialomiței, respectiv Ștefan Poienaru, a reușit ceea ce mulți încearcă, dar prea puțini reușesc: să se îmbogățească. Cît de corect, rămîne să stabilească organele de anchetă. Cu toate că, după cum îl știm, Poienaru va reuși în continuare să se strecoare. Chiar dacă asta va presupune, printre altele, pierderea libertății unora care l-au sprijinit. Așadar, să revenim la ceea ce vă promiteam numărul precedent: detalii halucinante ale Raportului Corpului de Control al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale referitor la o verificare demarată la Agenția Domeniilor Statului. O instituție despre... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:32 (20482 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Despre Ștefan Poienaru-Agrofam s-au scris pînă și cărți. Bine, e un fel de autobiografie plătită despre care agricultorul nostru nu se aștepta să fie un bestseller. Revenind, nu ne interesează aceste amănunte și cu atît mai puțin istorii cu Poienaru schimbîndu-și numele, nici cum sau de ce Virgil Măgureanu îl «iubea» într-atît pe agricultorul number one al județului sau, mai mărunte, de ce-și dădea Poienaru salariații în șomaj prin 2002 și-i angaja pe altă Agrofam (adică, altă firmă). Astea sînt povești intrate în negura timpurilor. Ceea ce vom dezgropa noi acuma este o extraordinară afacere de succes a lui Ștefan Poienaru. Afacere care, de ceva timp, l-a propulsat în topurile milionarilor în... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:46 (31620 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

Ce-are a face Curtea de Apel cu gogoșeria Spitalului?

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

La mai bine de 8 luni de la pronunțarea Curții de Apel București cu privire la ilegalitatea construirii gogoșeriei din curtea Spitalului, clădirea este tot în picioare și funcționează la cote maxime. Nimeni nu întreabă și nimeni nu răspunde pentru nedemolarea chioșcului. Dar, mai grav decît atît, autoritățile aruncă ilegalitatea una în curtea celeilalte, astfel încît la acest moment nu se cunoaște cine dar, mai ales, cînd trebuie să demoleze patiseria!

Istoria covrigăriei lui Zamfir
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului nu este nou. Conflictul a izbucnit la jumătatea anului 2009, cînd juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:50 (23354 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Milioane de euro din terenurile ADS

Scandal la Stelnica: Poenaru Vitifam vs Stănescu-Armaș A&S

Milioane de euro din terenurile ADS

Agenția Domeniilor Statului a comis-o din nou. Deși avea în derulare un contract de concesiune pe 49 ani pentru cele peste 8500 hectare de teren agricol de la Stelnica, instituția a decis rezilierea contractului și atribuirea directă către Ștefan Poenaru, patronul Vitifam SRL. Imediat ce a intrat în posesia contractului, Poenaru s-a grăbit să solicite subvenția de peste 1,4 milioane euro de la APIA, deși nu societatea domniei sale a exploatat terenul agricol în acest an... Și, deși deține un contract de concesiune, Poenaru nu poate intra în posesia suprafețelor, vechiul concesionar refuzînd părăsirea terenurilor înființate în acest an agricol. Un scandal de toată frumusețea, ce merită cu siguranță... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2011, 07:26 (24286 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

S-a furat Spitalul Țăndărei!

S-a furat Spitalul Țăndărei!

Visul de redeschidere a Spitalului din Țăndărei este pe cale să se transforme în coșmar. Ministerul Sănătății a decis imposibilitatea redeschiderii unității sanitare și, în aceste condiții, de contractul de participațiune încheiat între administrația locală și clinica privată a doctorului Filip s-a ales praful. Iar aceasta nu este singura nenorocire... La începutul săptămînii, doctorul Filip a pătruns cu forța în incinta unității sanitare. A schimbat lacătele instituției și vrea să se folosească de spitalul ce i-a fost atribuit prin contract de autoritatea locală...

Spitalul Țăndărei rămîne închis
La jumătatea lunii mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a decis «asocierea... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 09:04 (19901 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Zamfir, DEMISIA!

Pentru sănătatea financiară a Spitalului Județean de Urgență

Zamfir, DEMISIA!

Independent, alături de cititori, solicită public demisia juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir. Motivele pentru care Zamfir trebuie să plece sînt legate de scandalurile cu fonduri publice, din ce în ce mai dese, în care numele domniei sale apare în prim plan. Alături de toate acestea, juristul Vasile Zamfir a știrbit imaginea și așa șifonată a celei mai mari unități sanitare din județ, împroșcînd cu fapte cu iz penal reputația instituției... Să trecem în revistă principalele scandaluri ce au marcat cariera de jurist a numitului Vasile Zamfir.

Zamfir, juristul «3 în 1»
Cu un buget de subzistență, infinit mai mic față de nevoile reale, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 06:14 (43518 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

La revedere, Amonil!

Minciuni grosolane, inginerii financiare și ștabi din IGP în conducerea Chemgas Holding

La revedere, Amonil!

Indubitabil cel mai spectaculos tun economic al anului 2010 din Ialomița a fost dat la Amonil. O istorie recentă a Combinatului Chimic de la Slobozia reține transferul de control al Amonil în ograda proprie a magnatului Ioan Niculae. O serie de evenimente ce au marcat soarta nefastă a Combinatului rămîn însă consemnate în documentele oficiale ale Combinatului... Și, pe lîngă istorie, oferim astăzi una dintre ocupațiile mincinoase ale Chemgas Holding, noua jucărie a lui Niculae. Și, drept completare-surpriză, aflați și cine este noul președinte al Consiliului de Administrație al Chemgas!

Chemgas, istoria unei inginerii anunțate
Amonil a fost pus pe chituci. Iar Independent... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 07:16 (28962 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Curtea de Apel confirmă

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Construită cu scandal, covrigăria de la Spital se desființează. Asta după ce aproape 2 ani de zile a funcționat ilegal! Cine va răspunde pentru ingineria penală, orchestrată cu succes de juristul Spitalului, Vasile Zamfir, rămîne să ne convingem în viitorul apropiat.

Zamfir, staroste absolut
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului a izbucnit la jumătatea anului 2009, moment în care juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate de reprezentanți ai Spitalului Județean, încheiau un contract de închiriere a unui teren din curtea interioară a instituției. Documentul, ambiguu și de la o poștă ilegal, stipula în conținut «Închirierea unui... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2011, 15:43 (44403 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Țeapă penală în taximetrie

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Dacă v-ați imaginat că autorizațiile «la normă» eliberate de Primăria Slobozia sînt cea mai gravă ilegalitate a taximetriei locale ei bine, nu! Sîntem în măsură să vă detaliem una dintre cele mai mari țepe încasată de un grup de taximetriști din Slobozia, angajați ai unei firme renumite de taxi. Falsuri grosolane, credite contractate pe numele angajaților fără știința acestora, mașini vîndute doar imaginar sau amenințări de tip mafiot...

Vinovații fără vină
Un grup de taximetriști își acuză fostul șef de escrocherii halucinante. Oamenii susțin că patronul ar fi făcut credite pe numele lor fără ca ei să știe! În plus, alții din cadrul aceleiași firme au încercat să cumpere... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2011, 10:43 (52585 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Deriva fabricii de ulei din Țăndărei continuă

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Pe la începutul lunii februarie 2010, ne făceam de lucru și scriam despre fabrica de ulei din Țăndărei și al său patron Vasile Nițescu. În fapt, nu noi eram cei care deplîngeam soarta fabricii de interes strategic, ci chiar salariații. Care, la momentul respectiv, ne-au tras un semnal de alarmă. Că, drept urmare, Vasile Nițescu a interpretat că ne mînă-n luptă alte interese și, în acest sens, a alimentat și intoxicat mai toată presa locală, e cu totul altă poveste... Revenind, după cum vă spuneam, la îndemnul unor salariați ce nu-și mai primiseră lefurile de luni bune, am purces noi a scrie articole despre Nițescu și a sa fabrică de ulei din Țăndărei.

Amintirile îl chinuiesc, amintirile îl răscolesc!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 05:15 (76331 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriul infractorilor din Țăndărei dezvăluie aspecte incredibile: Trafic de copii sub ochii autorităților

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriu de peste 350 de pagini!
În urmă cu doar cîțiva ani, reporteri ai ziarelor internaționale tratau subiectul «bogăției» de la Țăndărei... Adevărate palate și limuzine de lux într-un orășel mic din Bărăgan, sud-estul României... Evident că subiectele articolelor în cauză aveau ca puncte de plecare desele infracțiuni săvîrșite de copii țiganilor români aciuați în Marea Britanie. De atunci existau informații potrivit cărora copiii erau «transportați» în localitățile engleze doar pentru a cerși, a fura și a-și îmbogăți așa-zișii «părinți». Pe de altă parte, la rîndu-ne, ne minunam asupra luxului din Țăndărei...
Asta pînă în aprilie 2010 cînd, după o lungă perioadă... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 06:12 (41286 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92921 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decât anul trecut

Statul și-a furat singur căciula

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decît anul trecut

Anul 2010 a fost primul an în care statul nu mai acordă subvenții pentru irigații. Cu toate acestea, susțin reprezentanții organizațiilor utilizatorilor de apă din județ, prețurile pentru mia de metri cubi de apă furnizată de Autoritatea Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița sînt de trei ori mai mici. Concluzia, apreciem atît noi cît și toți cei intervievați, este că timp ani buni statul și-a furat singur căciula. O căciulă la umplerea căreia fiecare dintre noi a contribuit prin taxe și impozite, în fiecare an...

Irigați, irigați, irigați
La nivelul județului Ialomița, din totalul de 340 mii de hectare de terenuri arabile, circa 137 de mii erau, în urmă cu 20 de... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 09:26 (25490 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

Amonil, pusă pe chituci

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

E oficial. Combinatul de îngrășăminte de la Slobozia a rămas fără activitate, dar cu aproximativ 900 de oameni angajați. Iar acest aspect nu este deloc de neglijat. Riscul social este extrem de ridicat, iar șantajul, tot social, de asemenea.
Cu datorii de peste 11,5 milioane de lei către stat, salariații Amonil se pregătesc să cînte veșnica pomenire a Combinatului. Un istoric al celui mai mare tun financiar al momentului în cele ce urmează...

Necrolog
În urma unor tranzacții, catalogate drept cele mai păguboase din istoria Combinatului Chimic de la Slobozia, o parte importantă a activelor deținute de Amonil s-au scurs, încet dar sigur, către o firmă de apartament... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:46 (29851 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

Afaceri cu banii UE în Ialomița

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

«La loc cu lumină, la loc cu verdeață, unde nu există nici întristare, nici suferință!», așa spune preotul pe ultimul drum al enoriașului, promițînd o lume mai bună pentru toți. Și tot așa va fi spus și UE, cînd a decis să acorde o subvenție de circa 50 de euro pentru fiecare hectar de pajiște recondiționată din România. Numai că în Ialomița, subvențiile pentru pajiștile aflate în administrarea consiliilor locale, s-au transformat într-o afacere de tip monopol. Iar în jurul ei, cei care încă nu s-au dedulcit la fondurile UE, se calcă în picioare încercînd să smulgă fiecare o ciozvîrtă mai grasă.

Legea Asociației Bărăganul
Subvenția UE pe suprafață nu funcționează exclusiv... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 09:21 (25886 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Autoritățile locale, pasibile de a returna 2,7 milioane de lei

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Revenim, la mai puțin de două luni de la scandalul proiectelor ialomițene din cadrul Măsurii 322 respinse în bloc, cu o nouă afacere administrativă care riscă să păgubească județul. De această dată este vorba despre investiția prin programul SAPARD de la Valea Măcrișului, una dintre cele 16 localități din județ care au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru înființarea unei rețele de apă. La 5 ani de la finalizarea proiectului, autoritățile locale nu numai că nu respectă clauzele contractuale impuse prin proiect, dar au și concesionat ilegal serviciul de apă unei firme private...

Repetabila istorie
Primul semnal privind problemele cu care se confruntă comunitatea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 06:22 (26207 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Fermele Avicola, modernizate pe lângă lege

Patronul Stănoiu vs Primarul Stelică, meci pentru o amendă de un miliard

Fermele Avicola, modernizate pe lîngă lege

De ani de zile, SC Avicola violează sistematic legile mediului, legile administrației publice locale și, mai ales, legea bunului simț. Rapturile repetate la care s-a dedat firma în lungul ultimilor 20 de ani au fost deseori mediatizate în presa locală, însă rareori au fost amendate de autorități. După cum explică primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică «Stănoiu crede că e deasupra legii și se comportă ca atare. Ca să ajungi la el, trebuie să stai de 7-8 ori la ușă, de parcă ar fi cine știe cine...». Și chiar este pentru că Avicola a reușit performanța de a construi fără autorizație, de a-și falsifica prin omisiune rapoartele interne și de a acționa în instanță administrația locală pentru că... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 09:12 (32657 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Deputatul Cristina Pocora îl vrea pe ministrul Șeitan la coșul de gunoi

Într-un comunicat remis presei, Cristina Ancuța Pocora, președintele Comisiei de Egalitate de Șanse din Camera Deputaților, condamnă activitatea ministrului Muncii, Familiei și Solidarității Sociale, Mihai ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:32
(18206 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:34
(11077 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:20
(11500 vizualizări - 0 comentarii)


Trei cazuri suspecte în Ialomița: Virusul West Nile alertează autoritățile

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița s-a întrunit marți, 31 august, în vederea analizării situației legate de apariția cazurilor de îmbolnăvire cu virusul West Nile.
La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:52
(19157 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierul Florin Mangiurea, medaliat cu aur și bronz la Campionatele Mondiale

Plutonierul Florin Mangiurea, sportivul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», a reușit o performanță unică în istoria locală. El a obținut două medalii pe podiumul Campionatelor ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:47
(21256 vizualizări - 8 comentarii)


Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Doi bărbați din Țăndărei, de 30, respectiv 26 de ani, sînt cercetați penal pentru infracțiunea de de ultraj după ce, nemulțumiți de faptul că fratele lor, de 19 ani, urmează a fi sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:46
(16547 vizualizări - 11 comentarii)


APIA prelungește termenul de depunere a cererilor pentru motorină

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură este ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:44
(19777 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția producătorilor de lapte

Astăzi, 31 august 2010, este ultima zi de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă și destinate producătorilor de lapte din zonele defavorizate ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:42
(16591 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente

Alexeni: Beat la volan, a dat în marșarier și a acroșat un pieton În cursul zilei de sîmbătă, 28 iulie a.c., în jurul orelor 21.30, Poliția Slobozia a fost sesizată prin Serviciul Național ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:24
(15426 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A alimentat mașina, dar a «uitat» să plătească

Duminică, în jurul orei 18.30, Poliția Urziceni a fost sesizată de angajații unei stații de alimentare cu carburant despre faptul că o persoană necunoscută ce conducea un autoturism înmatriculat în județul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:13
(16457 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni PECO


Slobozia: Pistol cu gaze, deținut ilegal

Polițiștii au depistat un bărbat, de 21 de ani, domiciliat în Slobozia, care deținea fără drept un pistol cu gaze, de calibru 9 mm, procurat din Bulgaria și introdus ilegal în România. Polițiștii au ridicat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:12
(18214 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit național și internațional, depistat de polițiști

Sîmbătă, 28 august a.c., polițiști din Țăndărei au identificat, reținut și încarcerat în Penitenciarul Slobozia, un bărbat în vîrstă de 26 de ani, din localitate, urmărit național și internațional din luna ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:12
(16181 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei UG


În cazul accidentului de la Iazu, făptuitorul a mințit!

Vineri, 27 august a.c., ora 15.00, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au dispus măsura reținerii, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, pentru un tînăr, de 23 de ani, din comuna Traian, implicat în accidentul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:11
(16523 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident update


Urziceni: I-au dat foc la casă

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții de duminică spre luni, 29/30 august a.c., în municipiul Urziceni. La sosirea pompierilor la locul intervenției, focul cuprinsese cele 3 încăperi ale casei, extinderea ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:56
(17001 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Perieți: Polițist lovit de infractor

La sfîrșitul săptămînii precedente, joi, 26 august un polițist a fost lovit de un infractor. Bărbatul, condamnat anterior la o pedeapsă cu închisoarea de 18 ani, pentru infracțiunea de omor a fost reclamat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(23133 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți scandal


Lilieci: Accident provocat de explozia unui cauciuc

La sfîrșitul săptămînii trecute, joi, 26 august, în apropierea localității Lilieci, s-a produs un accident rutier. În timp ce un bărbat de 41 de ani, din comuna brăileană Șuțești conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(20776 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Bărbulești: Incendii

Vineri, 27 august, la ora 15.40, pompierii au acționat în comuna Bărbulești, unde rezerva de furaje a unui cetățean a fost cuprinsă de flăcări. Un copil de 4 ani s-a jucat cu focul în imediata apropiere ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(19733 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovit de mașină după ce a căzut pe șosea

Joi, 26 august, în municipiul Urziceni s-a produs un accident rutier în urma căruia o persoană a fost rănită. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 42 de ani, din comuna Ion Roată, conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(14639 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tîlhari prinși de polițiști

Tîlhărie, furt, furt calificat și violare de domiciliu sînt infracțiuni ce se rețin în sarcina a doi frați din comuna Valea Ciorii. Cei doi, de 23, respectiv 28 de ani au fost arestați pentru o perioadă ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(22381 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arderi necontrolate de miriști

Șapte incendii la miriști au solicitat intervenția pompierilor, începînd de vineri, 27 august a.c. Astfel, în jurul orei 15.00, la dispeceratul Inspectoratului a fost anunțată manifestarea unei arderi necontrolate ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(18694 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Adolescent de 16 ani, mort în accident rutier

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs în noaptea de joi spre vineri, respectiv 26 spre 27 august la ieșire din localitatea Iazu către Smirna ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:38
(20574 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Unirea Urziceni-FC Vaslui, în vizorul jandarmilor

Jandarmii ialomițeni participă la ascest sfîrșit de săptămînă la spectacolul fotbalistic ce se va desfășura la Urziceni. În număr de aproximativ 100 de militari, jandarmii vor încerca să asigure măsurile ...[citește_toată_știrea]

27 August 2010, 16:01
(17509 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Ca să se răzbune pe părinți, a dat foc magaziei de cereale

Un bărbat de 43 de ani, din Grindu, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile după ce, în urmă cu două zile, ca răzbunare, a incendiat o magazie de cereale aparținînd părinților săi. Luni, 24 august a ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:56
(17772 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist accidentat

Miercuri dimineață, 25 august a.c., în jurul orei 9.30, Spitalul Municipiului Urziceni a sesizat Poliția despre faptul că pe DJ101, în apropierea comunei Jilavele, s-a produs un accident rutier. Astfel ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:54
(17872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Ialomița: 25 de arme confiscate în 8 luni

Polițiștii ialomițeni au reușit să captureze, în decursul ultimelor 8 luni, 25 de arme și peste 1300 elemente de muniție deținute ilegal de cetățenii județului. Din cele 25 de arme, 3 sînt arme letale de ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:47
(19507 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autovehicule cu probleme tehnice, trase pe dreapta

În zilele de luni și marți, respectiv 24 și 25 august a.c., efective ale Biroului Rutier Slobozia, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român Ialomița au acționat pe raza municipiului, urmărind ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:45
(16772 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia rable


Subvenții la rata dobînzii pentru creditele contractate de fermieri

Guvernul a adoptat o schemă de sprijin pentru fermieri, constînd în subvenționarea ratei dobînzii pentru creditele contractate de aceștia pentru producție, pînă la finalul anului 2010, a anunțat ministrul ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 10:08
(16986 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile la Legea 416, preluate de Agenția pentru Prestații Sociale

Guvernul a aprobat un proiect de lege privind modificarea și completarea Legii 416/2001 privind venitul minim garantat, a anunțat ministrul Muncii, Familiei și Protecției Sociale, Mihai Șeitan. «Acest proiect ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 10:04
(18961 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri sancționați de jandarmi

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 24 spre 25 august, jandarmii ialomițeni au fost sesizați despre faptul că un grup de persoane deranjează liniștea publică în cartierul «Pepinieră» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

25 August 2010, 18:16
(23220 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc pastoral la Parohia Fierbinții de Sus

Cerc pastoral la Parohia Fierbinții de Sus

În seara zilei de sîmbătă, 14 august a.c., la Parohia Fierbinții de Sus, Protoieria Urziceni, a avut loc cercul pastoral cu tema «Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit», închinată ...[citește_toată_știrea]

25 August 2010, 18:12
(21520 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...