Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Consilierii locali din Țăndărei vor vota în cadrul ședinței viitoare, programată a se desfășura pe data de 20 aprilie 2021, proiectul de buget pe anul în curs. Potrivit declarațiilor edilului Cristian Roman, valoarea bugetului este similară cu cea de anul trecut. Fondurile vor fi utilizate pentru realizarea proiectelor de investiții care cuprind dezvoltarea infrastructurii sau a serviciilor medicale oferite de Spitalul Orășenesc Țăndărei.

Planurile administrației locale din Țăndărei
În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei, care se va desfășura marți, 20 aprilie... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2021, 12:40 (2423 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Cu pași de melc

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Pază și Servicii Comunitare SRL, firmă aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia, intră în reorganizare. Decizia a fost luată în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de luni, 5 aprilie 2021. Contractele cu Primăria Slobozia vor fi prelungite cu două luni, firma căutând soluții pentru păstrarea angajaților.

Primul pas a fost făcut În urmă cu o săptămână, AGA Pază și Servicii Comunitare SRL a decis intrarea în reorganizare a firmei. Decizia a fost adoptată după ce primarul Sloboziei, Dragoș Soare a declarat public că va rezilia o parte dintre contractele încheiate de această... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2021, 14:55 (5152 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcții publice deținute ilegal, la Primăria Fetești

Funcții publice deținute ilegal, la Primăria Fetești

bonus: Cazul «Gina Palantin» de la Primăria Slobozia

Anchetați de procurorii din Slobozia și trimiși în judecată pentru fapte de corupție, 4 funcționari publici ai Primăriei Fetești vin în continuare la serviciu deși ar fi trebuit ca raporturile lor de muncă să fie suspendate. Întreaga responsabilitate aparține administrației locale care nu a pus în aplicare prevederile Codului Administrativ. Legea precizează faptul că funcționarilor trimiși în judecată pentru infracțiuni de corupție li se suspendă de drept contractele de muncă. Reprezentanții Primăriei Fetești susțin că nu au primit nicio notificare oficială în acest sens și că au luat toate măsurile legale în acest caz.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2021, 11:10 (5569 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are bani pentru reabilitarea digurilor de apărare împotriva inundațiilor

Ialomița nu are bani pentru reabilitarea digurilor de apărare împotriva inundațiilor

Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița are nevoie de 152,5 milioane de lei pentru a asigura apărarea județului Ialomița împotriva inundațiilor. Instituția are în derulare două proiecte de anvergură privind consolidarea digurilor de pe sectorul Urziceni-Slobozia-Țăndărei al râului Ialomița, dar pe care le-a sistat temporar din cauza lipsei fondurilor. La toate acestea se adaugă și procesul dificil de expropiere a suprafețelor de teren necesare extinderii digurilor de apărare.

Proiecte de anvergură, temporar sistate
În planul de investiții al Adminis­trației Bazinale de Apă... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2021, 15:10 (6275 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile

În Ialomița

Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile

În urmă cu o lună, ziarul nostru publica datele cuprinse într-un Raport al Prefecturii Ialomița referitoare la maniera ilegală în care primăriile din județ exploatează pajiștile. În urma analizei Raportului, oficialii instituției au înaintat documentul către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Un amplu dosar penal a fost înregistrat în cadrul Serviciului de Investigare a Crimina­lității Economice al IPJ Ialomița și, cel mai probabil, ancheta urmează a fi declinată către Direcția Națională Anticorupție. Reamintim că DNA a făcut lumină într-un caz similar produs în comuna Axintele. Edilul loca­lității, Grigore Tudor, a fost cer­cetat de procurori după ce i-a dat în folo­sință fiului... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2021, 11:15 (6897 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Independent a ajuns la ediția 1000

Independent a ajuns la ediția 1000

Măria Sa, Cititorul!
Prima ediție a ziarului Independent a apărut în 1999. Iar pe 14 aprilie 2021 sărbătorim ediția cu numărul 1000. O cifră rotundă care ascunde în spatele ei 22 de ani de experiențe unice. Au fost ani în care am învățat, în care am supraviețuit, în care am «pactizat» cu sistemul politic și administrativ... Ani în care am făcut dezvăluiri de presă unice, ani în care am plătit scump pentru ele... Am cunoscut oameni minunați, ipochimeni fără coloană vertebrală și politicieni lipsiți de scrupule.
Suntem mândri de ce am făcut, de toate acestea? Nu știm. Probabil că... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2021, 11:20 (3156 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Auditorii din cadrul Camerei de Conturi Ialomița au organizat o misiune de verificare la Primăria Slobozia. Aceștia au controlat modul în care au fost cheltuiți banii publici în cursul anului 2020. Estimările arată faptul că valoarea totală a abaterilor financiare identificate este de 80 mii de lei. Principalele nereguli au vizat neîncasarea impozitelor pe clădiri sau acordarea nelegală de sporuri și majorări salariale.

Abateri financiare identificate la Primăria Slobozia
În urma misiunii de audit pe care au întreprins-o la Primăria Slobozia, auditorii Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2021, 19:10 (6296 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate

După 30 de ani de «asfaltări»

Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate

După 30 de ani de investiții în infrastructură rutieră a județului, Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate, drumuri pietruite și drumuri de pământ. Cifra reprezintă mai mult de un sfert din totalul drumurilor județene aflate în administrarea Consiliului Județean Ialomița. În pofida acestei realități descurajante, edilii administrației județene continuă să raporteze investiții masive în infrastructura județeană. «Marți, 2 martie 2021, în comunele Bărcănești și Buești au fost semnate contractele de execuție lucrări pentru modernizarea DJ201, cel mai lung drum județean din Ialomița» au declarat public oficialii județeni. «Cel mai lung drum județean» va fi reabilitat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2021, 10:55 (3170 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

bonus: Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, studiu de caz

Modernizarea Ambulato­riului Spitalului Ju­dețean de Urgență Slobozia dă peste cap activitatea cabinetelor medicale din incinta sa. Consiliul Județean Ialomița pare că nu are soluții în privința relo­cării acestor spații, iar orice demers în acest sens implică o creștere a cheltuielilor. Situația este generată de faptul că, în proiectul inițial de lucrări, nu a fost cuprins un plan de relocare. «Facem totul din mers!» a explicat Alexandru Potor, administratorul public al județului.

Se caută soluții În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2021, 15:20 (9249 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

Un exemplu pentru adulții orașului

Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

bonus: Andrei, Primarul Tinerilor

Săptămâna trecută, un grup de copii din Cartierul 500 au cerut primarului Dragoș Soare «un loc de bătut mingea». Primarul Sloboziei susține că amenajarea terenului presupeune costuri minime și că va fi realizat în cel mai scurt timp. «Îl lăsăm două săptămâni și, dacă nu ne face, ne ducem iar la el acasă!» spune Florentin. Are 14 ani și este primul copil din Slobozia care a ajuns la poarta unui primar în funcție pentru a cere «un loc de bătut mingea».

Copiii știu că au drepturi Numărați sunt vreo 15... Dar Cartierul are mai mulți. Spre seară... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2021, 10:55 (8329 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparația podului rutier de la Bora se amână până în iunie 2021

Reparația podului rutier de la Bora se amână până în iunie 2021

Programate a se încheia la jumătatea acestei luni, lucrările de reabilitare a podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora al Sloboziei, se amână până la finalul lunii iunie 2021. Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Constanța, din cadrul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, au dat vina pe... vreme. Potrivit documentelor oficiale, reparația podului costă 3,1 milioane de lei.

Șoferii mai au de așteptat Reabilitarea podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora din Slobozia, a început în anul 2018. Contractul a fost câștigat... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2021, 16:35 (11662 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație modernă de epurare și tratare a apei în comuna Săveni

Stație modernă de epurare și tratare a apei în comuna Săveni

Comuna Săveni a definitivat proiectul stației de tratare și epurare a apei din localitate. Obiectivul reprezintă prima etapă din proiectul de anvergură ce vizează modernizarea întregii rețele de apă și canalizare a loca­lității. Valoarea investiției se ridică la peste 6,3 milioane de lei, fondurile fiind alocate de Uniunea Europeană. «Avem cele mai moderne echipamente și cele mai moderne tehnologii de tratare a apei!» susține Mirela Drăgoi, primarul localității.

Bani europeni pentru apă de calitate În cele mai multe localități din Ialomița calitatea apei lasă de dorit din cauza procedurilor... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2021, 11:20 (5051 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Izoleta cumpărată de Consiliul Județean Ialomița, nefolosită în pandemie

Izoleta cumpărată de Consiliul Județean Ialomița, nefolosită în pandemie

Peste 3000 de euro cheltuiți pentru un echipament medical care acum stă nefolosit. Este vorba despre izoleta plătită din bani pu­blici de Consiliul Județean Ialomița, la debutul pandemiei de COVID-19. Abia după ce achiziția a fost făcută, oficialii Inspectoratului Județean de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița și-au dat seama că dispozitivul nu este necesar...

Bani cheltuiți fără rost În urmă cu un an, la debutul pandemiei de COVID-19, persoanele suspecte a fi infectate cu SARS-CoV-2 erau transportate la spitale în izolete. Este vorba despre tărgi adaptate astfel încât bolnavul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2021, 10:50 (4914 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

bonus: Adrian Stoicescu primește a doua șansă... la Urban SA Slobozia

Regimul de austeritate financiară impus de Valentin Cilibeanu, fostul director al Urban SA, s-a încheiat. La începutul anului 2021, firma a achiziționat două autoturisme Dacia Logan și un autovehicul de teren Dacia Duster pentru conducerea firmei. Noul director, Adrian Stoicescu, susține că achizițiile sunt anterioare numirii sale în funcție. «Aceste achiziții au fost stabilite în bugetul de venituri și cheltuieli al firmei încă de la sfârșitul anului trecut. Eu am cumpărat doar un telefon de serviciu...» a declarat Stoicescu pentru ziarul nostru.

3 autoturisme noi Abia scăpată... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2021, 15:10 (10581 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

Administrație marca Iusein Iuksel

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

bonus: Iusein Iuksel, pericol pentru administrație

La inițiativa primarului Iusein Iuksel, Consiliul Local al orașului Fierbinți-Târg a aprobat anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020. Decizia nu are la bază niciun act normativ în vigoare și repre­zintă o încălcare flagrantă a practicii administrative. Proiectul de hotărâre a fost votat pe 9 martie 2021, însă nu a fost adus la cunoștința Prefecturii Ialomița pentru a obține viza de legalitate până pe 25 martie 2021. «Secretarul Primăriei a întrebat Prefectura înainte. Nu am făcut nimic de capul nostru!» declară Iusein Iuksel.

Iuksel amorsează o bombă administrativă... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2021, 10:50 (8183 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Economii de 3,2 milioane de lei anual la Primăria Slobozia

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Administrația Soare dorește să înlocuiască serviciile de «pază umană» pentru cele 22 de obiective administrative din subordine cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința Adunării Generale a Acționarilor SC Pază și Servicii Comunitare SRL va avea loc pe 5 aprilie 2021. Conform informațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și facturează anual 3,2 milioane de lei către bugetul local.

De la Ionașcu încoace Înființată în urmă cu 10 ani, la inițiativa ex-primarului Gabi Ionașcu, Pază și Servicii Comunitare SRL asigură paza umană la 22 de obiective administrative... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2021, 13:20 (13179 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul Câțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții gestionează proiectul

Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

La ședința din 25 martie 2021, Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia». Investiția va fi gestionată de către Compania Națională de Investiții și este cu 25% mai mare decât s-a estimat inițial.

Încă un pas într-o poveste Guvernul României a aprobat la sfârșitul lunii martie 2021 una dintre cele mai mari investiții inițiate vreodată de administrația locală din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 87,6 milioane de lei. Inițial, investiția a fost estimată la 66,5 milioane de lei. Finanțarea ar... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 21:10 (12418 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița a scos la iveală faptul că focarul de COVID-19 din cauza căruia Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a închis pentru 14 zile, în februarie 2021, a fost generat de neglijența cadrelor medicale. Angajații Secției nu ar fi res­pectat procedura și au internat pacienți pe care nu i-au testat. Unitatea medicală a fost amendată cu 10 mii de lei de repre­zentanții DSP. Oficialii Spitalului Slobozia au comentat situația precizând că «a fost o scăpare...».

DSP Ialomița a avut dreptate
În februarie ... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 19:20 (9715 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi de 6,3 milioane de lei, plăți de 300 mii de lei

După un an de pandemie, în Ialomița

Amenzi de 6,3 milioane de lei, plăți de 300 mii de lei

De la debutul Stării de Alertă și până în prezent, în județul Ialomița au fost aplicate peste 18 mii de amenzi, cele mai multe pentru nepurtarea măștilor de protecție. Valoarea totală a acestora, potrivit Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița, este de 6,3 milioane de lei. Reprezentanții Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susțin că doar 583 de amenzi au fost plătite, suma încasată fiind de 319 mii de lei. Cei care nu și-au plătit la timp amenzile vor fi executați silit de către autorități.

Amenzile nu-i sperie pe ialomițeni Nepurtarea măștilor de protecție... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 11:10 (3382 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mihăiță Găină, noul președinte al Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive

Mihăiță Găină, noul președinte al Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive

Ex-parlamentarul ialomițean Găină Mihăiță a fost numit de luni, 5 aprilie 2021, la conducerea Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive. Nominalizarea lui Mihăiță Găină la conducerea instituției a fost discutată încă de la începutul acestui an, funcția de președinte al Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive fiind «acordată» Ialomiței, alături de cea a Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Președinte al ANSVSA a fost «renominalizat» Robert Chioveanu, candidat PNL Ialomița la o funcție de senator la Alegerile Parlamentare din decembrie 2020. Să completăm că, la aceleași Alegeri Parlamentare, Mihăiță Găină a fost candidatul PNL Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2021, 18:10 (12783 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ion Roată: Neatenția era să-i coste viața

Trei bărbați au fost răniți într-un accident de circulație, petrecut pe raza localității Ion Roată. Vina îi aparține șoferului mașinii, care, din neatenție, s-a ciocnit cu mașina de un bloc de beton. Din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 13:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Joaca «de-a șoferia» i-a adus un dosar penal

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Traian, a fost depistat conducînd pe drumurile publice fără a avea permis și sub influența băuturilor alcoolice. Pentru fapta s-a el s-a ales cu dosar penal... Testat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 12:20
(5049 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 11:15
(5112 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Cărții pentru Copii și Tineret», sărbătorită la Slobozia

Secția de Împrumut pentru Copii a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» a marcat «Ziua Internațională a Cărții pentru Copii și Tineret» printr-o expoziție inedită. Special pentru cei mici au fost scoase ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 10:05
(5103 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Casă cuprinsă de flăcări

Pompierii din cadrul Gărzii Slobozia și reprezentanții Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Miloșești au intervenit pentru stingerea incendiului care a cuprins o locuință de pe raza comunei. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 09:10
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale Poliției

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate în ziua de miercuri, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 16:30
(3462 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Anunț pentru absolvenții 2014

Pentru a beneficia de măsurile de stimulare a ocupării forței de muncă, respectiv de indemnizația de șomaj, absolvenții promoției 2014 trebuie să se prezinte la AJOFM Ialomița/Agenția Locală Slobozia/Punctele ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 13:30
(4914 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Prins cu sturionii în portbagaj

În cursul unei acțiuni ample de combatere a braconajuli piscicol, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat de 38 de ani, din județul Constanța ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 12:25
(5685 vizualizări - 1 comentariu)


Tovărășia: Incendiu de la o clocitoare

Un incendiu a izbucnit noaptea trecută, miercuri spre joi, 26/27 martie 2014, în jurul orei 1,50, la locuința unui cetățean din localitatea Tovărășia. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de un ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 10:30
(4294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 27 martie 2014, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 09:20
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează administratorul unei societăți comerciale cu obiect de activitate construcții, un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, care este bănuit de comiterea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 15:15
(7797 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără de 20 de ani a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 13:50
(7158 vizualizări - 3 comentarii)


Campania «Hai pe net! 2014»

Campania națională de incluziune digitală «HAI PE NET! 2014», organizată de Fundația EOS Romania (www.eos.ro.) în parteneriat cu telecentre, biblioteci publice, școli, Puncte de Acces Public la Informație ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:45
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 98 de infracțiuni într-o singură zi

Marți, 25 martie 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:20
(7611 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Braconieri prinși cu peștele în sac

Marți, 25 martie 2014, efectivele Secției Rurale Stelnica au organizat și desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor ce se pot comite în domeniul pisciculturii. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 11:20
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Hoți de cablu telefonic

Polițiștii cercetează patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 43 de ani, toți domiciliați pe raza comunei Mihail Kogălniceanu, bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 10:15
(16055 vizualizări - 20 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Lazăr

Incendiu la Gheorghe Lazăr

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, în jurul orei 9,30, la locuința unui cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr. Alertați, pompierii de la Garda Slobozia s-au deplasat la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 11:25
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Săveni

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Consiliul Local Săveni organizează marți, 25 martie 2014, ora 12,30, la Căminul Cultural din satul Frățilești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 10:20
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


50 locuri de muncă pentru lucrători în agricultură, la recoltarea de mazăre în Danemarca și Portugalia

În luna aprilie 2014, la Slatina, un angajator danez va organiza o preselecție pentru sectorul agricol din Danemarca și Portugalia, pentru o perioadă de 3 luni. În ceea ce privește Danemarca, cazarea se ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 09:15
(7756 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferul beat a intrat cu mașina în pom!

Marți, 18 martie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație, în urma căruia o persoană a fost vătămată corporal. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 14:50
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Program de activități prilejuite de «25 Martie-Ziua Poliției Române»

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 11:15
(8363 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Moaștele Sfîntului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 27-30 martie 2014, vor fi aduse spre închinare Moaștele Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe, la Catedrala ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:50
(6255 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Prins la furat în flagrant

Un slobozean a fost prins de jandarmi în timp ce sustrăgea componente metalice. Duminică, 16 martie a.c., în jurul orei 11,00, jandarmii din cadrul grupei de intervenție Slobozia au fost sesizați de un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:20
(7930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


AJOFM Ialomița: Peste 9000 de șomeri înregistrați

La sfîrșitul lunii februarie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 9015 șomeri, din care 3354 șomeri indemnizați, respectiv 5671 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:40
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

La solicitarea prefectului Gigi Petre, în dimineața zilei de marți, 18 martie 2014, membrii Grupului de Suport Tehnic nr. 1-Inundații, fenomene meteorologice periculoase și accidente la construcțiile hidrotehnice ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:15
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trupurile neînsuflețite a doi bărbați înecați, recuperate de pompieri

În dimineața zilei de sîmbătă, 15 martie 2014, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului unui bărbat din apele rîului Ialomița, de pe raza comunei Balaciu, sat Crăsanii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:05
(9970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Interlopi arestați preventiv la solicitarea procurorilor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională a numiților RUPIȚĂ VIOREL, zis Viscal, RUPIȚĂ CONSTANTIN ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 14:20
(8589 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Consiliul Local al comunei Ograda, județul Ialomița, organizează la data de joi, 17 aprilie 2014, orele 10,00, concurs pentru ocuparea unui post de șofer pentru microbuzul transport elevi .
Condițiile de participare:
-candidatul să fie cetățean român;
-candidatul să nu fi suferit vreo condamnare pentru fapte care l-ar face incompatibil cu exercitarea atribuțiilor scoase la concurs;
-candidatul să dețină permis de conducere categoriile B, C, D, E;
-candidatul  să dețină atestat de transport persoane;
-vechimea în specialitate de minim 10 ani.
Dosarul se va depune la sediul Consiliului Local al comunei Ograda pîna la data de 15 aprilie 2014, orele 16,00, și va cuprinde:
-cerere de participare la concurs;
-copii de pe actele de studii și carnetul de muncă;
-copie de pe actul de identitate și permisul de conducere;
-cazier judiciar ;
-adeverință medicală de la medicul de familie (apt medical);
-curriculum vitae.

14 Martie 2014, 13:10


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

În perioada 17-28 martie 2014, Administrația Națională a Penitenciarelor va demara campania de informare și recrutare privind înscrierea la instituțiile de învățămînt pentru formarea angajaților din sistemul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 11:15
(5796 vizualizări - 2 comentarii)


Munca la negru, amendată de inspectorii ITM Ialomița

În perioada ianuarie-februarie 2014, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au demarat ample acțiuni de control pe linia prevenirii muncii la negru și securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 10:10
(7930 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...