Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

3 milioane de lei din fonduri publice

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

În urmă cu o lună, Primăria Amara a solicitat autorităților județene și centrale un sprijin financiar de 3 milioane de lei pentru evitarea falimentului administrativ. Suma reprezintă contravaloarea unuia dintre cele 24 contracte de prestări servicii încheiate cu firma Intergroup Engineering SRL pentru documentații aferente accesării unor finanțări europene. Fondurile necesare acoperirii contravalorii acestui contract ar putea fi asigurate din Fondul de Intervenție la dispoziția Guvernului. Primarul orașului Amara, Alin Sandu, susține că intervenția ar fi salutară: «Ne-am bucura să găsim înțelegere la nivelul autorităților județene și centrale... Executarea si­lită a conturilor Primăriei ne-ar... [citește_tot_articolul]

18 August 2022, 13:20 (8334 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Decizie fără precedent la nivelul administrației locale

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Ca urmare a sutelor de sesizări legate de tulburarea ordinii și liniștii publice în zona Pieței Agroalimentare, primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a decis retragerea autorizației de funcționare a firmei Taboo Events SRL pentru o perioadă de 30 de zile. Decizia respectă cadrul legal stabilit prin Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Reprezentanții Taboo Events SRL contestă decizia Primăriei Slobozia.

Dreptate pentru un întreg cartier Primarul Dragoș Soare a semnat dispoziția de retragere a autorizației... [citește_tot_articolul]

17 August 2022, 12:50 (81384 vizualizări - 130 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Nu doar spitalele din Ialomița sunt afectate de lipsa medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Activitatea instituției este afectată din cauza lipsei specialiștilor, în fiecare lună existând zile în care, pe timp de zi, gărzile nu pot fi acoperite. Astfel, chiar dacă situația o impune, la cazuri sunt trimiși doar asistenții, iar în cazul transferu­rilor se apelează la medicii din județele învecinate. «Avem nevoie de un singur medic pentru a putea desfășura activitatea corespunzător, doar că nimeni nu s-a arătat interesat să lucreze în Ialomița...» susține medicul Magda Ghiță, managerul Servi­ciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Post scos la concurs de două ori... [citește_tot_articolul]

15 August 2022, 15:20 (8989 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» 2022  a plecat la Pitești

Festivalul de la Amara, la a 54-a ediție

«Trofeul Tinereții» 2022 a plecat la Pitești

Luana Toader, o tânără de numai 17 ani din Pitești, este câștigătoarea Festivalului «Trofeul Tinereții», ediția 2022. «Nu pot să cred!» a strigat tânăra în timp ce își primea premiul. Distincția i-a fost înmânată de decanul de vârstă al juriului, compozitorul Horia Moculescu, prezent pe scena Festivalului timp de 50 de ediții.

«Voi investi premiul în cariera mea!»
Duminică, 14 august a.c., Festivalul «Trofeul Tinereții» și-a anunțat câștigătorii. Marele premiu a fost obținut de Luana Toader, o tânără de 17 ani din Pitești, județul Argeș. Elevă în clasa a XI-a la un prestigios... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 23:00 (8960 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

13 agresori, consiliați în cadrul Centrului DGASPC Ialomița

13 agresori, consiliați în cadrul Centrului DGASPC Ialomița

De un an, Ialomița beneficiază de un centru destinat consilierii agresorilor care comit fapte de violență domestică. Instituția se află în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar în cele 12 luni scurse de la înființare sa a oferit consiliere unui număr de 13 persoane. Centrul a fost creat cu ajutorul fondurilor oferite de Meca­nismul Norvegian prin Programul de Finanțare al Justiției.

Sprijin psihologic, social și juridic Centrul de Consiliere pentru Agresori Slobozia a fost înființat în mai 2021, în baza unei hotărâri a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 12:20 (7725 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

Decizie a Tribunalului Ialomița

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

La sfârșitul săptămânii precedente, Tribu­na­lul Ialomița a dispus condamnarea la 3 ani cu suspendare sub supraveghere a lui Sandu Palantin. Acuzat de fapte de corupție, acesta a fost cercetat penal și pentru «acces ilegal la un sistem informatic». Anchetat de către Direcția Națională Anticorupție, Sandu Palantin a recunoscut în fața procu­rorilor faptul că a luat mită de la mai mulți posesori de mașini astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să aștepte perioade lungi de timp pentru a-și înmatricula autovehiculele.

Sentința nu este definitivă În aprilie 2020, Direcția Națională ... [citește_tot_articolul]

12 August 2022, 12:40 (12395 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se pregătește pentru a 54-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții»

Amara se pregătește pentru a 54-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții»

În perioada 13-14 august 2022, Grădina de Vară Amara va găzdui a 54-a ediție a Festivalului concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții». Evenimentul va debuta sâmbătă, 13 august 2022, de la orele 18,30. Printre cei 12 concurenți se numără și doi ialomițeni, respectiv Eleonora Filipoiu și Iulia Miruna Napu. În cadrul celor două seri de spectacol vor concerta Delia, Mario Fresh și trupa Taxi.

Un eveniment de 500000 de lei
Administrația locală din Amara este pregătită pentru a susține logistic desfășurarea celui mai longeviv festival... [citește_tot_articolul]

11 August 2022, 17:30 (3521 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia

A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia

Administrația Soare a retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia un proiect de hotărâre care ar fi permis asfaltarea a 4 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a nemulțumit grupul consilierilor PSD din cadrul Consiliului Local. Consilierul local PSD Alexandru Potor a declarat public că retragerea proiectului de hotărâre reprezintă «o eroare administrativă». În replică, primarul Sloboziei, Dragoș Soare a susținut că acuzațiile reprezintă «un populism ieftin». Schimbul de replici dintre cei doi ar putea marca debutul unui război politico-administrativ pentru controlarea investițiilor edilitare din Slobozia din perspectiva Alegerilor Locale din 2024.
... [citește_tot_articolul]

11 August 2022, 13:20 (7049 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la DSP Ialomița: Directorul Marinela Radu a bătut-o pe Denisa Ioniță, directorul economic!

Scandal la DSP Ialomița: Directorul Marinela Radu a bătut-o pe Denisa Ioniță, directorul economic!

UPDATE: Marinela Radu ar fi fost agresată de Denisa Ioniță!

Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică, Marinela Radu ar fi lovit-o pe Denisa Ioniță, directorul economic al instituției. Incidentul s-ar fi petrecut miercuri, 10 august a.c., într-unul dintre birourile DSP Ialomița. Funcționarii instituției susțin că între cele două exista un conflict deschis de mai mult timp. Ambele directoare au fost audiate de către polițiști...

Anchetă în curs Principalul motiv pentru care șefele DSP Ialomița s-ar fi luat la bătaie ar fi o serie de documente care ar fi trebuit semnate. Revoltată de faptul că directorul economic Denisa Ioniță refuză... [citește_tot_articolul]

10 August 2022, 15:40 (55126 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația de Pompieri Fetești așteaptă construcția unui sediu nou

De 5 ani

Stația de Pompieri Fetești așteaptă construcția unui sediu nou

Guvernul României a solicitat Consiliului Local Fetești adoptarea unei hotărâri prin care o suprafață de teren de 6000 mp, aflată în domeniul public al municipiului Fetești, să treacă în domeniul public al statului. Respectiva suprafață va fi utilizată pentru construcția unui sediu destinat Stației de Pompieri Fetești. Din 2014, pompierii din Fetești își desfășoară activitatea în clădirile provizorii pe care le-au folosit inginerii care au lucrat la realizarea Autostrăzii Soarelui. Un demers similar a fost inițiat și în anul 2017, însă reprezentanții Stației de Pompieri Fetești, structură a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, au pierdut dreptul de... [citește_tot_articolul]

9 August 2022, 15:10 (12795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Administrația publică din Amara solicită preluarea celor două tabere de copii din cadrul stațiunii. La acest moment Tabăra «Căsuțe» se află într-o stare avansată de degradare, iar Tabăra «Pavilioane» și-a redus activitatea la minim. Cele două tabere aparțin Ministerului Tineretului și Sportului și sunt gestionate prin intermediul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița.

Nici cal, nici măgar
De 16 ani, modernizarea Taberei «Căsuțe» din Amara este blocată din cauza unui litigiu în care este implicată administrația locală. Obiectul litigiului îl reprezintă o suprafață... [citește_tot_articolul]

9 August 2022, 10:55 (7328 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Grădina de Vară a fost inaugurată

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Duminică, 7 august a.c., la Amara, autoritățile locale au marcat festiv împlinirea a 100 de ani de la încoronarea Reginei Maria. Evenimentul, un spectacol de operetă, s-a desfășurat la Grădina de Vară de la Amara, recent reabilitată. Spectacolul a fost susținut de către mezzosoprana Lăcrămioara Crihană, alături de tenorul Andrei Petre, baritonul Nicholas Lupu și baritonul George Băicoianu. «Suntem bucuroși că putem oferi publicului un spectacol de ținută... Muțumim autorităților județene și sponsorilor pentru eforturile făcute!» a declarat după eveniment primarul Alin-Sorin Sandu.

Un spectacol fără cusur... [citește_tot_articolul]

8 August 2022, 14:25 (13067 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Investiții de 1,2 milioane de lei în toamna lui 2022

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Slobozia are nevoie urgent de extinderea rețelei de apă și canalizare. Un raport făcut public de către Urban SA confirmă faptul că «în Slobozia se mai află zone în care nu este acoperită furnizarea/prestarea serviciilor de apă și canalizare». Situația este explicabilă în contextul extinderii zonelor de locuit în ultimii 10 ani. Primăria Slobozia pro­mite investiții urgente estimate la 1 milion de lei. «Avem fonduri și în maximum 6 luni se vor realiza aceste investiții!» susține primarul Dragoș Soare.

Urban zice că vrea, știe și poate Extinderea zonelor imobiliare din Slobozia generează... [citește_tot_articolul]

8 August 2022, 11:20 (12833 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schelet uman de 2000 de ani, descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița

Schelet uman de 2000 de ani, descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița

Un schelet uman, de sex feminin, cu o vechime de 2000 de ani a fost descoperit de ar­heologii Muzeului Județean Ialomița. Săpăturile unde a fost identificat scheletul s-au desfă­șurat în situl arheologic Săveni-«La Movile». Specialiștii mu­zeului din Slobozia consideră faptul că scheletul făcea parte din elita comunită­ților geto-dace care locuiau în acea pe­rioadă în Câmpia Bărăganului.

Săveni-«La Movile», important sit arheologic din Ialomița Descoperirea arheologilor ialomițeni a fost realizată în urmă cu aproximativ o săptămână. Săpăturile s-au realizat în incinta sitului Săveni... [citește_tot_articolul]

7 August 2022, 12:25 (14144 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apele Române au autorizat 587 de puțuri forate

Oficial

Apele Române au autorizat 587 de puțuri forate

Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița, instituție aflată în coordonarea Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița, susține faptul că la nivelul jude­țului nostru există 587 de puțuri forate. Acestea au fost rea­lizate de către operatori privați pentru irigarea culturilor agricole sau cu scopul de a facilita alimentarea cu apă a populației. Mai mult decât atât, de la începutul anului 2022 și până în prezent, pentru autorizarea și exploatarea acestor puțuri forate Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița a încasat 635 mii de lei.

O procedură elaborată Utilizarea apelor subterane... [citește_tot_articolul]

5 August 2022, 15:20 (10492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Împuternicit în urmă cu aproximativ 3 luni la conducerea Poliției Municipiului Slobozia, comisarul șef Constantin Tărău a intrat în atenția Biroului Control Intern al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Cercetarea a fost dispusă după ce reprezentanții Sindicatului Democratic al Polițiștilor l-au acuzat că nu respectă timpul liber și concediile polițiștilor care își desfășoară activitatea la Biroul de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia.

Verificări în curs
Pe pagina de internet a Sindicatului Democratic al Polițiștilor, una dintre formațiunile... [citește_tot_articolul]

5 August 2022, 11:10 (41081 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană vrea apă potabilă din Dunăre

20 kilometri de rețea

Administrația ialomițeană vrea apă potabilă din Dunăre

Administrația județeană susține ideea reabilitării rețelei de aducțiune a apei potabile din Dunăre. Investiția ar re­prezenta o alternativă la actualul sistem de captare a apei din frontul subteran, în con­dițiile extinderii operatorului regional Urban SA. «Este o posibilitate pe care o luăm în calcul. Deocamdată nu putem avansa o valoare certă pentru această investiție... Vorbim, evident, de o finanțare prin Programul Operațional de Dezvoltare Durabilă, de câteva zeci de milioane de lei...» declară administratorul public al județului, Alexandru Potor.

Alternativă pentru apa «potabilă» a Sloboziei... [citește_tot_articolul]

4 August 2022, 13:35 (15388 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA asigură salubrizarea subsolurilor inundate din Slobozia

Promisiune onorată

Urban SA asigură salubrizarea subsolurilor inundate din Slobozia

După 30 de ani de așteptare, Urban SA oferă servicii specializate de salubrizare pentru subso­lurile inundate din blocurile orașului. Lista de așteptare a ajuns la 200 de poziții, iar prioritate au proprietarii care pot asigura plata intervenției anticipat. «Valoarea serviciilor este fixă, indiferent de complexitatea intervenției. Este o decizie administrativă care permite oricărei Asociații de Proprietari să acceseze aceste servicii. Interesul nostru nu este să obținem profit, ci să limităm pierderile de apă la nivelul subsolurilor!» a declarat Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Serviciu funcțional în numai 4 luni... [citește_tot_articolul]

3 August 2022, 12:20 (16103 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» ar putea reveni în Piața Unirii

Statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» ar putea reveni în Piața Unirii

Controversata poveste a statuilor lui Mihai Viteazul din Slobozia a iscat un adevărat război în instanță. Statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» are aviz din partea Comisiei Naționale a Monu­mentelor de For Public din cadrul Mi­nisterului Culturii, în timp ce varianta ecvestră care îl întruchipează pe ace­lași dom­nitor, expusă în Piața Unirii în prezent, nu deține acest document. Potrivit legii, expunerea publică a unei astfel de lucrări trebuie realizată în baza acestui aviz... În 2018, Primăria Slobozia a atacat în instanță avizul dat pentru statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun», dar a pierdut procesul la Tribunalul București. Adminis­trația locală a făcut recurs, cauză în­registrată pe... [citește_tot_articolul]

2 August 2022, 13:25 (13432 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 9,98 milioane de lei

În perioada 2018-2020

Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 9,98 milioane de lei

Nota de plată pentru pierderile datorate «managementului defectuos» constatat la începutul acestei primăveri la Drumuri și Poduri SA a crescut de la 5,8 la 9,98 milioane de lei. Pentru recuperarea prejudiciului firma a întocmit cereri de trimi­tere în judecată pentru firme și persoane fizice. Cel mai mare dintre «prejudiciile prezumate» este atribuit fostului manager al Dumuri și Poduri SA, Cristi Stan. În cazul acestuia, comisia înființată la nive­lul societății a identificat un prejudiciu de peste 5 milioane de lei.

Un scandal administrativ de 5,8 milioane de lei În primăvara anului... [citește_tot_articolul]

1 August 2022, 14:10 (11530 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
314 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7570 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(13999 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19584 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13539 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17116 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18028 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10479 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7552 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9341 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12161 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10592 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...