Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Parchetul Urziceni, în atenția Inspecției Judiciare

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Scandalul străzilor nereparate din comuna Sfântu Gheorghe s-a mutat acum la Inspecția Judiciară. Secția pentru Procurori a instituției a dispus cercetarea disciplinară a prim-procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, Margareta Iancu. Aceasta este procurorul care a semnat clasarea cauzei ce a avut-o în primplan pe Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe. În 2016, Mădălin Teculescu, edilul localității, a sesizat organele judiciare locale din Urziceni cu o plângere prin care reclama posibile fapte de «abuz în serviciu» comise de Livia Gomes. Inspecția Judiciară susține că magistratul Margareta Iancu se face responsabil de întârzierea nejustificată a soluționării... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 11:10 (10282 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

Cutia Pandorei a fost deschisă la Slobozia

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

La sfârșitul lunii august, Urban SA a anunțat oficial Asociațiile de Proprietari din Slobozia că nu va mai tolera două sisteme de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. La o lună și jumătate distanță, reprezentanții Asociației 31 din Slobozia contestă adresa Urban SA și cer «interpretarea corectă a legii». Directorul Urban SA, Adrian Stoicescu nuanțează public poziția societății. «Am fost înțeleși greșit... Noi nu impunem nimic! Scopul nostru este să recuperăm cele 7,9 milioane de lei care repre­zintă debitele acumulate de Aso­ciațiile de Proprietari!» a declarat Adrian Stoicescu.

#REZIST... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 11:05 (45532 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

portret administrativ

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

A avea grijă de comunitatea care te-a confirmat în funcție este o responsabilitate pe care foarte puțini primari și-o asumă. Dovada în acest sens o reprezintă eșecurile administrative întâlnite la tot pasul. Situația este însă alta în comuna Bucu. Vreme de 5 mandate, edilul Ion Drăgușin a reușit să transforme imaginea localității și să câștige respectul și încrederea cetățenilor pe care îi reprezintă. Astăzi, comuna Bucu este singura localitate din județ care are întreaga rețea de drumuri publice complet reabilitate și acces la Educație și servicii de Sănătate publică.

Un primar pentru oameni... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2021, 17:20 (10411 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

Abandonată de familie

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

În fiecare an, în Ialomița, 20 de bătrâni din Ialomița sunt instituționa­lizați, la cerere sau prin intervenția serviciilor sociale, într-unul din centrele dedicate vârstnicilor. Cazurile sunt mereu aceleași... Este vorba despre bătrâni neputincioși pe care cei apropiați nu-i pot îngriji. Uitată de familie, bătrâna Smaranda Mandache, din satul Stejaru, cere autorităților internarea voluntară într-un azil. Lăsată în mizerie, femeia trăiește doar din mila vecinilor. Cazul său a intrat deja în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care analizează posibilitatea integrării bătrânei într-unul dintre centrele pe care le are în administrare.

Bătrânețe în suferință... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 16:40 (6070 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

De anul viitor

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea reînființa cea de-a doua linie de gardă a Secției Chirurgie. Demersul este pe cale să se concretizeze la începutul anului viitor. Așteptată de către medicii specialiști ai Secției, această inițiativă va ajuta la îmbunătățirea actului medical. A doua linie de gardă a Secției Chirurgie a fost desființată în 2018, printr-o dispoziție semnată de fostul manager Mariana Iancu.

Siguranța pacienților, pusă în pericol Invocând motive de ordin financiar, fostul mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Mariana Iancu, a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 10:55 (13408 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță public faptul că toate cele 93 de școli din județ au nevoie de directori și directori adjuncți, funcțiile de conducere fiind ocupate pe bază de «detașare în interesul învățământului». Până pe 26 septembrie a.c., conform deciziei Ministerului Educației, cei interesați se pot înscrie la concurs, folosind platforma informatică a Ministerului Educației. Potrivit calendarului, numirile noilor directori se vor semna pe data de 22 decembrie 2021.

Directorii de școli, așteptați la concurs
În urmă cu o săptămână, Inspectoraul Școlar Județean... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 16:20 (5908 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9773 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Un elev de 17 ani, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, nu a mai ajuns astăzi la școală. Tânărul și-a pus capăt zilelor la primele ore ale dimineții... Trupul neînsuflețit a fost descoperit de mama sa, în curte. Poliția din Călărași a deschis o anchetă, întrucât tânărul locuia cu familia în localitatea Drajna.

Cercetări în curs Vestea i-a șocat atât pe profesori, cât și pe colegii de clasă ai tânărului. Acesta era elev în clasa a XI-a la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia și avea rezultate deosebite la învățătură, mai ales la Informatică. În dimineața... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 15:40 (21353 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

La Fetești

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

De 10 ani, autoritățile locale din Fetești încearcă să reabiliteze sistemul de încălzire al Școlii Gimnaziale «Radu Vodă». Proiectul ar fi trebuit să se încheie în 2016, însă în locul recepționării lucrărilor, constructorul a dat în judecată Primăria Fetești. Procesul s-a mutat acum la Înalta Curte de Casație și Justiție, după ce sentința dată anul trecut de Curtea de Apel București a fost atacată cu recurs.

Proces în desfășurare În anul 2011, Primăria Fetești a obținut finanțarea din partea Administrației Fondului de Mediu pentru reabilitarea integrală a sistemului de încălzire al... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 14:10 (7613 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Timp de o săptămână, o delegație de 10 oficiali din cadrul Consiliului Județean Ialomița s-a aflat în Danemarca. Vizita a avut loc ca parte a unui proiect finanțat cu fonduri europene, derulat a nivelul instituției. «Ei au făcut cu bicicletele mai mult decât vom fin noi în stare să facem cu mașinile!» a conchis președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, la revenirea în țară.

O experiența care se repetă Un grup de 10 oficiali județeni și funcționari publici din cadrul instituției s-a deplasat, în perioada 10-17 septembrie 2021, în Danemarca, la Copenhaga. Vizita... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 18:20 (6726 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Autoritățile județene promit o minune administrativă

ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Administrația județeană a reușit că coaguleze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară prin intermediul căreia să gestioneze problema deșeurilor menajere și industriale în Ialomița. Din Asociație fac parte 40 de localități, iar numărul lor continuă să crească. «Aceasta este singura soluție pentru a accesa fonduri necesare dezvoltării acestui sector de activitate!» susține Alexandru Potor, admi­nistratorul public al județului Ialomița. De la asociere la un sistem funcțional de colectare a deșeurilor drumul e lung, iar eșecul pândește în spatele fiecărei decizii administrative.

Nivelul oficial de colectare selectivă este de 7%... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 15:40 (4076 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

După 9 ani de așteptare

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

Cetățenii din Scânteia au un nou sediu de Primărie. Construcția este așteptată de 9 ani și a fost finalizată în 3. Valoarea edificiului este de 2,4 milioane lei și are o suprafață utilă de 300 mp. «Mă bucur că am reușit să finalizez această investiție, în pofida vocilor care au criticat construcția... Este o clădire care rămâne comunei, oamenilor. Nu o iau cu mine!» susține Georgeta Ilie, primar la Scânteia din 2012.

Uneori e de ajuns o mână de femeie Scânteia e o comună mititică, la o aruncătură de băț de Slobozia, pe drumul spre Brăila, 5 kilometri de la șoseaua mare... Și până în... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2021, 14:40 (8005 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Bodeanu, acuzată de exploatarea abuzivă a terenurilor agricole

Un nou scandal pe pământurile de la Sudiți

Familia Bodeanu, acuzată de exploatarea abuzivă a terenurilor agricole

Scandal public pe terenurile agricole din Sudiți. Fermierul Ionel Bodeanu este reclamat de folosirea abuzivă a tere­nurilor pe care le exploatează agricultorul Cristinel Florea. Arătat cu degetul și reclamat la Poliție, Ionel Bodeanu susține însă că acuzațiile nu sunt adevărate. Reamintim că, în primăvara acestui an, Marian Bodeanu, fratele fermierului Ionel Bodeanu, a fost implicat într-un scandal similar, fără însă ca autoritățile competente să ia măsuri.

Ceartă în mijlocul câmpului Scandalul dintre cei doi fermieri din Sudiți a izbucnit în urmă cu o săptămână, când Cristinel Florea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2021, 11:50 (6335 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cărți de peste 20 de ani în bibliotecile școlilor din Ialomița

Cărți de peste 20 de ani în bibliotecile școlilor din Ialomița

În școlile din Ialomița funcționează 85 de biblioteci școlare. Fondul de carte al celor mai multe dintre acestea are peste 20 de ani... Marea problemă o reprezintă slaba finanțare pe care școlile o primesc pentru achiziția de carte. În lipsa unor alocări bugetare adaptate pieței cărților, singurele vo­lume pe care bibliotecile reușesc să le introducă în patrimoniu sunt cele donate de foștii elevi sau profesori. Dar, de cele mai multe ori, și acestea sunt vechi.

Bibliotecile școlare, tratate cu indiferență Cele 85 de biblioteci școlare din Ialomița se află în coordonarea Casei Corpului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2021, 12:40 (3112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

La o săptămână de la debutul anului școlar, pandemia dă peste cap activitatea din unitățile de învățământ ialomițene. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19 apărute în rândul elevilor și cadrelor didactice. În ultimele 24 de ore, în Ialomița, au fost confirmate 75 de noi cazuri de COVID-19.

Situație îngrijorătoare După prima săptămână de la debutul noului an școlar, în Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19. 13 elevi și 5 profesori au fost confirmați pozitiv cu boala... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 17:10 (7224 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Toamna aduce subvenții pentru fermieri

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Reprezentanții Ministerului Agriculturii au transformat Programul «Tomata», prin care se oferea un sprijin financiar doar producătorilor de roșii, într-un program de minimis ce cuprinde mai multe legume ce pot fi cultivate în sere și solarii, denumit Programul «Legume în spații protejate». Valoarea subvențiilor pe care le pot primi fermierii declarați eligibili poate ajunge până la 2000 de euro. În Ialomița, au fost validate cererile a 70 de producători agricoli.

Sprijin pentru producătorii agricoli Programul «Tomata» a fost conceput pentru a-i sprijini pe producătorii agricoli care... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:10 (4102 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Anchetă «in rem» la Centrul de Vaccinare Nr. 1 Slobozia

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Scandalul național al adeve­rințelor de vaccinare false a ajuns și în Ialomița, mai exact la Centrul de Vaccinare Nr. 1 din Slobozia. Un angajat al Centrului este în vizorul unei anchete penale după ce ar fi eliberat 6 adeverințe de vaccinare fără ca beneficiarii do­cumentelor să se fi imunizat. Verificările în această anchetă sunt coordonate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. La rândul său, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut verificări în acest caz.

Cercetări în curs Surse judiciare au explicat faptul că ancheta a debutat în baza unei sesizări din... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 11:10 (12308 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Branșarea condiționată la rețeaua de apă este ilegală

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

La sfârșitul lunii august 2021, Urban SA a informat printr-o adresă oficială proprietarii de apartamente din Slobozia că nu va mai tolera existența a două sisteme simultane de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. Miza acestei decizii, reglementată prin Legea 224 din 2015, o reprezintă recuperarea unor debite restante în valoare de 7,9 milioane de lei de la populație. Decizia a generat proteste publice din partea reprezentanților Asociațiilor de Proprietari. Luni, 13 septembrie 2021, primarul Dragoș Soare a mediat această dispută în cadrul unei întâlniri desfășurate la Casa de Cultură Municipală din Slobozia.

Decizia care a inflamat spiritele... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 13:25 (20270 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

În Ialomița

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

Considerată o armă în lupta cu pandemia de COVID-19, alternativa vaccinării continuă să fie respinsă. Chiar și personalul din cadrul instituțiilor din «linia întâi» ignoră importanța vaccinului creat de companiile farmaceutice împotriva bolii infecțioase COVID-19. De la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, jumătate din medicii, polițiștii, jandarmii, pompierii și profesorii ialomițeni s-au vaccinat cu schema completă, care cuprinde două doze. Restul au refuzat imunizarea invocând diferite motive. În tot acest timp, numărul îmbolnăvirilor crește considerabil și pe raza județului nostru.

Cifrele vaccinării... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2021, 14:05 (25078 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Biroul «Avocatul Poporului» se deschide oficial

Slobozia: Biroul «Avocatul Poporului» se deschide oficial

Miercuri, 15 septembrie a.c., la Slobozia, se deschide oficial Biroul «Avocatul Poporului». Ialomița devine astfel un centru regional al instituției, coordonând activitatea și în județele Călărași, Giurgiu, Teleorman și Ilfov. Instituția «Avocatul Poporului» are rolul de a media relația cetățenilor cu instituțiile statului.

«Avocatul Poporului», alături de cetățeni Scopul instituției «Avocatul Poporului» este acela de a media relația dintre persoanele fizice și instituțiile publice. În baza unei petiții înaintate către «Avocatul Poporului», instituția face demersuri pentru a rezvola... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 18:50 (7025 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2852 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7806 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4256 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4465 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2443 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3869 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3464 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2395 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2698 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3750 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4113 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4824 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2674 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3299 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2180 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5364 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Ialomiței

Sâmbătă, 18 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, la un accident rutier produs în comuna Gura Ialomiței. În eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:35
(3191 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...