Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Balonul presostatic al Sloboziei, «subânchiriat» de Asociația Club Sportiv Satori Art

Afaceri private cu bani publici la Școala nr. 6

Balonul presostatic al Sloboziei, «subînchiriat» de Asociația Club Sportiv Satori Art

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia gestio­nează de 2 ani balonul presostatic de pe terenul de fotbal din curtea Școlii nr. 6. În perioada septembrie 2020-martie 2021, conducerea școlii a închiriat balonul Asociației Club Sportiv Satori Art pentru desfășurarea de activități sportive. Asociația însă a «subînchiriat» balonul la ta­rife de 3 ori mai mari decât cele de închiriere. Directorul Liceului Tehnologic «Înăl­țarea Domnului», Mariana Hogaș, susține că nu a știut nimic până la finalizarea contractului de închiriere.

Ideile administrației Mocioniu La sfârșitul anului... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2021, 13:10 (15026 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Consilierii locali din Țăndărei vor vota în cadrul ședinței viitoare, programată a se desfășura pe data de 20 aprilie 2021, proiectul de buget pe anul în curs. Potrivit declarațiilor edilului Cristian Roman, valoarea bugetului este similară cu cea de anul trecut. Fondurile vor fi utilizate pentru realizarea proiectelor de investiții care cuprind dezvoltarea infrastructurii sau a serviciilor medicale oferite de Spitalul Orășenesc Țăndărei.

Planurile administrației locale din Țăndărei
În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei, care se va desfășura marți, 20 aprilie... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2021, 12:40 (2423 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Cu pași de melc

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Pază și Servicii Comunitare SRL, firmă aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia, intră în reorganizare. Decizia a fost luată în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de luni, 5 aprilie 2021. Contractele cu Primăria Slobozia vor fi prelungite cu două luni, firma căutând soluții pentru păstrarea angajaților.

Primul pas a fost făcut În urmă cu o săptămână, AGA Pază și Servicii Comunitare SRL a decis intrarea în reorganizare a firmei. Decizia a fost adoptată după ce primarul Sloboziei, Dragoș Soare a declarat public că va rezilia o parte dintre contractele încheiate de această... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2021, 14:55 (5152 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Funcții publice deținute ilegal, la Primăria Fetești

Funcții publice deținute ilegal, la Primăria Fetești

bonus: Cazul «Gina Palantin» de la Primăria Slobozia

Anchetați de procurorii din Slobozia și trimiși în judecată pentru fapte de corupție, 4 funcționari publici ai Primăriei Fetești vin în continuare la serviciu deși ar fi trebuit ca raporturile lor de muncă să fie suspendate. Întreaga responsabilitate aparține administrației locale care nu a pus în aplicare prevederile Codului Administrativ. Legea precizează faptul că funcționarilor trimiși în judecată pentru infracțiuni de corupție li se suspendă de drept contractele de muncă. Reprezentanții Primăriei Fetești susțin că nu au primit nicio notificare oficială în acest sens și că au luat toate măsurile legale în acest caz.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2021, 11:10 (5573 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are bani pentru reabilitarea digurilor de apărare împotriva inundațiilor

Ialomița nu are bani pentru reabilitarea digurilor de apărare împotriva inundațiilor

Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița are nevoie de 152,5 milioane de lei pentru a asigura apărarea județului Ialomița împotriva inundațiilor. Instituția are în derulare două proiecte de anvergură privind consolidarea digurilor de pe sectorul Urziceni-Slobozia-Țăndărei al râului Ialomița, dar pe care le-a sistat temporar din cauza lipsei fondurilor. La toate acestea se adaugă și procesul dificil de expropiere a suprafețelor de teren necesare extinderii digurilor de apărare.

Proiecte de anvergură, temporar sistate
În planul de investiții al Adminis­trației Bazinale de Apă... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2021, 15:10 (6276 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile

În Ialomița

Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile

În urmă cu o lună, ziarul nostru publica datele cuprinse într-un Raport al Prefecturii Ialomița referitoare la maniera ilegală în care primăriile din județ exploatează pajiștile. În urma analizei Raportului, oficialii instituției au înaintat documentul către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Un amplu dosar penal a fost înregistrat în cadrul Serviciului de Investigare a Crimina­lității Economice al IPJ Ialomița și, cel mai probabil, ancheta urmează a fi declinată către Direcția Națională Anticorupție. Reamintim că DNA a făcut lumină într-un caz similar produs în comuna Axintele. Edilul loca­lității, Grigore Tudor, a fost cer­cetat de procurori după ce i-a dat în folo­sință fiului... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2021, 11:15 (6898 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Independent a ajuns la ediția 1000

Independent a ajuns la ediția 1000

Măria Sa, Cititorul!
Prima ediție a ziarului Independent a apărut în 1999. Iar pe 14 aprilie 2021 sărbătorim ediția cu numărul 1000. O cifră rotundă care ascunde în spatele ei 22 de ani de experiențe unice. Au fost ani în care am învățat, în care am supraviețuit, în care am «pactizat» cu sistemul politic și administrativ... Ani în care am făcut dezvăluiri de presă unice, ani în care am plătit scump pentru ele... Am cunoscut oameni minunați, ipochimeni fără coloană vertebrală și politicieni lipsiți de scrupule.
Suntem mândri de ce am făcut, de toate acestea? Nu știm. Probabil că... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2021, 11:20 (3156 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Auditorii din cadrul Camerei de Conturi Ialomița au organizat o misiune de verificare la Primăria Slobozia. Aceștia au controlat modul în care au fost cheltuiți banii publici în cursul anului 2020. Estimările arată faptul că valoarea totală a abaterilor financiare identificate este de 80 mii de lei. Principalele nereguli au vizat neîncasarea impozitelor pe clădiri sau acordarea nelegală de sporuri și majorări salariale.

Abateri financiare identificate la Primăria Slobozia
În urma misiunii de audit pe care au întreprins-o la Primăria Slobozia, auditorii Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2021, 19:10 (6296 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate

După 30 de ani de «asfaltări»

Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate

După 30 de ani de investiții în infrastructură rutieră a județului, Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate, drumuri pietruite și drumuri de pământ. Cifra reprezintă mai mult de un sfert din totalul drumurilor județene aflate în administrarea Consiliului Județean Ialomița. În pofida acestei realități descurajante, edilii administrației județene continuă să raporteze investiții masive în infrastructura județeană. «Marți, 2 martie 2021, în comunele Bărcănești și Buești au fost semnate contractele de execuție lucrări pentru modernizarea DJ201, cel mai lung drum județean din Ialomița» au declarat public oficialii județeni. «Cel mai lung drum județean» va fi reabilitat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2021, 10:55 (3170 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

bonus: Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, studiu de caz

Modernizarea Ambulato­riului Spitalului Ju­dețean de Urgență Slobozia dă peste cap activitatea cabinetelor medicale din incinta sa. Consiliul Județean Ialomița pare că nu are soluții în privința relo­cării acestor spații, iar orice demers în acest sens implică o creștere a cheltuielilor. Situația este generată de faptul că, în proiectul inițial de lucrări, nu a fost cuprins un plan de relocare. «Facem totul din mers!» a explicat Alexandru Potor, administratorul public al județului.

Se caută soluții În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2021, 15:20 (9251 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

Un exemplu pentru adulții orașului

Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

bonus: Andrei, Primarul Tinerilor

Săptămâna trecută, un grup de copii din Cartierul 500 au cerut primarului Dragoș Soare «un loc de bătut mingea». Primarul Sloboziei susține că amenajarea terenului presupeune costuri minime și că va fi realizat în cel mai scurt timp. «Îl lăsăm două săptămâni și, dacă nu ne face, ne ducem iar la el acasă!» spune Florentin. Are 14 ani și este primul copil din Slobozia care a ajuns la poarta unui primar în funcție pentru a cere «un loc de bătut mingea».

Copiii știu că au drepturi Numărați sunt vreo 15... Dar Cartierul are mai mulți. Spre seară... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2021, 10:55 (8332 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparația podului rutier de la Bora se amână până în iunie 2021

Reparația podului rutier de la Bora se amână până în iunie 2021

Programate a se încheia la jumătatea acestei luni, lucrările de reabilitare a podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora al Sloboziei, se amână până la finalul lunii iunie 2021. Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Constanța, din cadrul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, au dat vina pe... vreme. Potrivit documentelor oficiale, reparația podului costă 3,1 milioane de lei.

Șoferii mai au de așteptat Reabilitarea podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora din Slobozia, a început în anul 2018. Contractul a fost câștigat... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2021, 16:35 (11663 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație modernă de epurare și tratare a apei în comuna Săveni

Stație modernă de epurare și tratare a apei în comuna Săveni

Comuna Săveni a definitivat proiectul stației de tratare și epurare a apei din localitate. Obiectivul reprezintă prima etapă din proiectul de anvergură ce vizează modernizarea întregii rețele de apă și canalizare a loca­lității. Valoarea investiției se ridică la peste 6,3 milioane de lei, fondurile fiind alocate de Uniunea Europeană. «Avem cele mai moderne echipamente și cele mai moderne tehnologii de tratare a apei!» susține Mirela Drăgoi, primarul localității.

Bani europeni pentru apă de calitate În cele mai multe localități din Ialomița calitatea apei lasă de dorit din cauza procedurilor... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2021, 11:20 (5052 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Izoleta cumpărată de Consiliul Județean Ialomița, nefolosită în pandemie

Izoleta cumpărată de Consiliul Județean Ialomița, nefolosită în pandemie

Peste 3000 de euro cheltuiți pentru un echipament medical care acum stă nefolosit. Este vorba despre izoleta plătită din bani pu­blici de Consiliul Județean Ialomița, la debutul pandemiei de COVID-19. Abia după ce achiziția a fost făcută, oficialii Inspectoratului Județean de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița și-au dat seama că dispozitivul nu este necesar...

Bani cheltuiți fără rost În urmă cu un an, la debutul pandemiei de COVID-19, persoanele suspecte a fi infectate cu SARS-CoV-2 erau transportate la spitale în izolete. Este vorba despre tărgi adaptate astfel încât bolnavul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2021, 10:50 (4917 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

bonus: Adrian Stoicescu primește a doua șansă... la Urban SA Slobozia

Regimul de austeritate financiară impus de Valentin Cilibeanu, fostul director al Urban SA, s-a încheiat. La începutul anului 2021, firma a achiziționat două autoturisme Dacia Logan și un autovehicul de teren Dacia Duster pentru conducerea firmei. Noul director, Adrian Stoicescu, susține că achizițiile sunt anterioare numirii sale în funcție. «Aceste achiziții au fost stabilite în bugetul de venituri și cheltuieli al firmei încă de la sfârșitul anului trecut. Eu am cumpărat doar un telefon de serviciu...» a declarat Stoicescu pentru ziarul nostru.

3 autoturisme noi Abia scăpată... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2021, 15:10 (10588 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

Administrație marca Iusein Iuksel

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

bonus: Iusein Iuksel, pericol pentru administrație

La inițiativa primarului Iusein Iuksel, Consiliul Local al orașului Fierbinți-Târg a aprobat anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020. Decizia nu are la bază niciun act normativ în vigoare și repre­zintă o încălcare flagrantă a practicii administrative. Proiectul de hotărâre a fost votat pe 9 martie 2021, însă nu a fost adus la cunoștința Prefecturii Ialomița pentru a obține viza de legalitate până pe 25 martie 2021. «Secretarul Primăriei a întrebat Prefectura înainte. Nu am făcut nimic de capul nostru!» declară Iusein Iuksel.

Iuksel amorsează o bombă administrativă... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2021, 10:50 (8190 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Economii de 3,2 milioane de lei anual la Primăria Slobozia

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Administrația Soare dorește să înlocuiască serviciile de «pază umană» pentru cele 22 de obiective administrative din subordine cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința Adunării Generale a Acționarilor SC Pază și Servicii Comunitare SRL va avea loc pe 5 aprilie 2021. Conform informațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și facturează anual 3,2 milioane de lei către bugetul local.

De la Ionașcu încoace Înființată în urmă cu 10 ani, la inițiativa ex-primarului Gabi Ionașcu, Pază și Servicii Comunitare SRL asigură paza umană la 22 de obiective administrative... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2021, 13:20 (13184 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul Câțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții gestionează proiectul

Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

La ședința din 25 martie 2021, Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia». Investiția va fi gestionată de către Compania Națională de Investiții și este cu 25% mai mare decât s-a estimat inițial.

Încă un pas într-o poveste Guvernul României a aprobat la sfârșitul lunii martie 2021 una dintre cele mai mari investiții inițiate vreodată de administrația locală din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 87,6 milioane de lei. Inițial, investiția a fost estimată la 66,5 milioane de lei. Finanțarea ar... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 21:10 (12425 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița a scos la iveală faptul că focarul de COVID-19 din cauza căruia Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a închis pentru 14 zile, în februarie 2021, a fost generat de neglijența cadrelor medicale. Angajații Secției nu ar fi res­pectat procedura și au internat pacienți pe care nu i-au testat. Unitatea medicală a fost amendată cu 10 mii de lei de repre­zentanții DSP. Oficialii Spitalului Slobozia au comentat situația precizând că «a fost o scăpare...».

DSP Ialomița a avut dreptate
În februarie ... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 19:20 (9720 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi de 6,3 milioane de lei, plăți de 300 mii de lei

După un an de pandemie, în Ialomița

Amenzi de 6,3 milioane de lei, plăți de 300 mii de lei

De la debutul Stării de Alertă și până în prezent, în județul Ialomița au fost aplicate peste 18 mii de amenzi, cele mai multe pentru nepurtarea măștilor de protecție. Valoarea totală a acestora, potrivit Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița, este de 6,3 milioane de lei. Reprezentanții Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susțin că doar 583 de amenzi au fost plătite, suma încasată fiind de 319 mii de lei. Cei care nu și-au plătit la timp amenzile vor fi executați silit de către autorități.

Amenzile nu-i sperie pe ialomițeni Nepurtarea măștilor de protecție... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 11:10 (3383 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(25383 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(26135 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22628 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22378 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19823 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22526 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(21247 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(16448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44
(23399 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15675 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14321 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23231 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25705 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25759 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29193 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15445 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25991 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27180 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22967 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13326 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17215 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14460 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16127 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26911 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16516 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...